I v době postupně rostoucí nezaměstnanosti a v době omezeného cestování kvůli pandemii trvá mezi českými firmami zájem o zaměstnávání kvalifikovaných lidí ze třetích zemí.
V podstatě jedinou cestou, jak takové zaměstnance do Česka nyní dostat, jsou vládní programy ekonomické migrace (Klíčový a vědecký personál, Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Kvalifikovaný zaměstnanec). Jen takto může cizinec získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a „dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR“. V rámci těchto programů lze žádat například o zaměstnaneckou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, modrou kartu apod.
„MPO intenzivně monitoruje to, jaké problémy firmám přináší omezení cestování a snaží se jim v dané oblasti maximálně pomoci. Na rozdíl od první vlny jsou v současné době v plném rozsahu znovu spuštěny všechny vládní programy ekonomické migrace, které usnadňují českým zaměstnavatelům získávat kvalifikovanou pracovní sílu ze třetích zemí, kterou potřebují. V odůvodněných případech také MPO uděluje výjimky pro vstup na území ČR,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Do programu Klíčový a vědecký personál a programu Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec spadají zejména pracovníci IT, inženýři, statutáři a podobně. Žádosti o zařazení do programů vyřizuje MPO a následné žádosti o pobytová oprávnění se nabírají na zastupitelských úřadech, kde to epidemiologická situace umožňuje.
Mezi nejvyužívanější patří program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na středně kvalifikované pracovníky, jako jsou montážní dělníci, řidiči, šičky aj. Program se týká následujících zemí: Bělorusko, Černá hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldávie, Mongolko, Srbsko a Ukrajina.