Vývoj kurzu koruny ve třetím kvartále podle očekávání

Minulý týden bylo hlavní událostí pro tuzemskou ekonomiku středeční zasedání bankovní rady České národní banky, která se rozhodla pokračovat v pozvolném uvolňování měnové politiky. Koruna den před zasedáním posilovala, poté však tíhla zpět ke slabším hodnotám a po zbytek týdne oscilovala kolem úrovně 25,14 EUR/CZK, kde se nacházela i začátkem týdne.

Ačkoli doručené snížení sazeb o 25bb bylo široce očekáváno, ČNB tímto krokem vyslala jasný signál, že úrokové sazby stále plní restriktivní funkci a existuje prostor pro jejich další snižování. Vývoj české ekonomiky v letošním roce skutečně dosahuje o něco slabších výsledků, než se očekávalo, přičemž kromě intenzivních vnějších výzev se nyní mírně zhoršuje i sentiment mezi podnikateli a spotřebiteli, což tlumí jinak příznivý efekt růstu reálných mezd.

Guvernér Michl zároveň upozornil, že inflace se v posledních měsících vyvíjí v souladu, příp. jen mírně nad očekáváními ČNB, a že potenciálně vyšší inflace ve zbytku roku, se kterou počítá i naše prognóza, bude způsobena převážně efektem statistické základny a nepředstavuje riziko pro cenovou stabilitu.

Očekáváme tedy, že snižování úrokových sazeb bude do konce roku pokračovat současným tempem, což by znamenalo pokles základní 2T repo sazby z aktuálních 4,25 % na 3,75 % v prosinci.

Tento týden může být v rámci českých dat podstatná zejména zítřejší finální revize odhadu růstu HDP ve druhém kvartále, pokud by došlo k neočekávaným změnám. Dále budou hrát důležitou roli data ohledně cenové stability na starém kontinentu. Již dnes bude zveřejněna inflace v Německu, v úterý v eurozóně. V případě Německa očekáváme pokračování příznivého trendu, kdy se cenový růst dostává dokonce mírně pod cílová 2 %.

V případě eurozóny stojí za zmínku zejména tzv. jádrová inflace (ceny po odečtení nejvíce volatilních položek), která zůstává u horní hranici tolerančního pásma. Přesto i v eurozóně dochází k zmírňování inflačních tlaků a očekáváme, že celkový meziroční růst cen tentokrát zpomalí až na 1,8 %. Hlavní roli v tomto týdnu však bezpochyby bude hrát americký report o zaměstnanosti, který investorům poskytuje poměrně spolehlivé indicie ohledně síly tamní ekonomiky.

Zmíněný report vychází v pátek, přičemž tentokrát trh očekává jen kosmetické změny předchozích čísel. Více napovědět však mohou již zítra statistiky otevřených pracovních míst JOLTS nebo středeční průzkum agentury ADP ohledně zaměstnanosti v soukromém sektoru. Pokud by došlo opět k negativním překvapením, je možné očekávat značný nárůst nejistoty a negativní tlak na americký dolar.

Vývoj kurzu koruny byl ke konci třetího kvartálu v souladu s naší prognózou, která ke konci září očekávala dosažení úrovně 25,10 EUR/CZK. Dnes zaznamenáváme výkyvy směrem výše, nicméně pohledem na další měsíce očekáváme, že díky rychlejšímu postupu v cyklu uvolňování měnových podmínek hlavních centrálních bank bude koruna schopna posílit až do blízkosti úrovně 24,8 EUR/CZK ke konci roku.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat