V neděli 30. června začíná v Praze XVII. všesokolský slet 2024. Zapojí se do něj celkem přes 100 tisíc lidí z celé republiky i zahraničí a jeho rozpočet se vyšplhá na 160 milionů korun. Polovinu získají Sokolové ze soukromého sektoru a vlastních zdrojů, druhou půlku z veřejných prostředků. Slet naopak podle odhadů státu přinese na daních až 170 milionů korun.
„Už nyní je možné říct, že pořádání všesokolského sletu se státu z finančního hlediska vyplatí, a to nejen na základě studie ekonomických dopadů, kterou si Česká obec sokolská nechala vypracovat,“ říká Marek Tesař, člen sletového týmu pro marketing a komunikaci.
Z analýzy, kterou zpracovala společnost Economic impacT, vyplývá, že přímá (tzv. iniciovaná) spotřeba všech účastníků sletu, tedy tržby za ubytování, dopravu, služby, jídlo nebo zboží, by se měly pohybovat mezi 370–410 miliony korun. Po multiplikaci, tedy započtení celého řetězce dalších subdodavatelů a odběratelů, se však tato částka vyšplhá až na cca 708–782 milionů korun.
Daně, které všichni dodavatelé podílející se na hladkém průběhu všesokolského sletu odvedou do veřejných rozpočtů, se tak vyšplhají až ke 170 milionům korun. Sem patří i tzv. nenahraditelné přínosy, což jsou příjmy státu, které by bez konání sletu vůbec nevznikly. Studie ČOS je vyčíslila na 82–90 milionů korun.
„Nesmíme zapomenout ani na nová pracovní místa, která budou vytvořena díky pořádání sletu a v důsledku iniciovaných ekonomických dopadů. Odpovídají počtu zhruba 370 celoročních plných úvazků,“ přibližuje Tesař.
Česká obec sokolská pro uspořádání všesokolského sletu, který je počtem účastníků sletového týdne v Praze větší než olympijské hry, vyčlenila rozpočet ve výši zhruba 160 milionů korun. Až 95 % „spolknou“ náklady spojené se sletovým týdnem, zejména ubytování a stravování až 20 tisíc účastníků a pronájem O2 arény a Fortuna Areny v Edenu, kde akce vyvrcholí. Zbytek rozpočtu putuje
na aktivity konané v regionech v předsletovém období.