Podpora klíčových investic do čistých technologií, zvýšení atraktivity pro zahraniční investory, transformace českého průmyslu a zvyšování jeho konkurenceschopnosti jsou cílem nového programu z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu, který schválila vláda. Program se zaměřuje na inovace a výrobu v oblastech, jako jsou baterie, solární panely, větrné turbíny, tepelná čerpadla nebo elektrolyzéry a další. Očekávaná výše investic prostřednictvím tohoto programu je od roku 2025 do roku 2033 nejméně 100 miliard korun.
„Abychom zůstali konkurenceschopní, musíme aktivně vytvářet příležitosti a být atraktivní zemí s přívětivými podmínkami pro investory. Tento program přitáhne investice do klíčových oblastí, jako jsou obnovitelné zdroje, elektromobilita a technologie pro dekarbonizaci, které jsou zásadní pro přechod na klimaticky neutrální hospodářství. Přilákání těchto investic zároveň přinese nové příležitosti i pro český průmysl. Investoři budou potřebovat lokální dodavatele a součástky, což podpoří další české firmy a jejich zapojení do globalizovaných výrobních řetězců,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Program reaguje na rostoucí potřebu připravit českou ekonomiku na výzvy globální klimatické transformace. Podpoří výrobu a inovace v oblastech, které jsou zásadní pro dekarbonizaci hospodářství. Bude tedy určena pro projekty zaměřené na výrobu baterií, solárních panelů, větrných turbín, tepelných čerpadel, elektrolyzérů nebo zařízení pro zachytávání uhlíku, včetně klíčových komponent a kritických surovin nezbytných pro jejich výrobu. Projekty musí splňovat přísné podmínky šetrnosti k životnímu prostředí a jejich realizace musí zaručovat vysokou efektivitu a udržitelnost.
Celkový objem investic podpořených tímto programem do roku 2033 je odhadován na nejméně 100 miliard korun. Z této částky má být zhruba 24 miliard korun financováno z veřejných prostředků, zbytek pokryjí soukromí investoři.
„Jedná se o ideální doplněk stávajícího systému investičních pobídek. Program umožní flexibilnější reakci na nové příležitosti a podpora bude záviset primárně na zaměření investice, nikoli pouze na rozvinutosti regionu. I když budou podporovány opravdu veliké investice, nebude zde nutné individuální schvalování Evropskou komisí, neboť program by měl být notifikován jako celek. Získání této notifikace očekáváme v řádu několika málo měsíců, “ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko.
Vyhlášení výzvy pro předkládání žádostí by mělo proběhnout na začátku roku 2025. Žádosti o podporu bude možné podávat do září 2025. Minimální investice u jednoho projektu je 2,8 miliardy korun. Tato hranice odpovídá částce 110 milionů EUR, od které je nutná individuální notifikace pro investiční pobídky.
Program podpoří investice soukromých podnikatelů, které mohou být realizovány i na plochách připravených Státní investiční a rozvojovou společností (SIRS). Ta se zaměřuje na rozvoj lokalit pro strategické investice po celém Česku a připravuje moderní průmyslové areály s potřebnou infrastrukturou, které lákají zahraniční investory a projekty s vysokou přidanou hodnotou.