Za první čtvrtletí letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 4 082 osobních bankrotů. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku jich bylo o 12 % více. Osobních bankrotů za první čtvrtletí bylo nejvíce za posledních 5 let. Zároveň bylo podáno 4 326 návrhů na osobní bankrot, o 16 % více než v prvním čtvrtletí 2024. Regionem s nejvyšší mírou osobních bankrotů zůstává Ústecký kraj, kde za posledních 12 měsíců prošlo osobním bankrotem 29 z 10 tisíc obyvatel. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Počet bankrotů za první tři měsíce letošního roku je o 3 % vyšší, než byl jejich doposud nejvyšší počet za posledních pět let. Počet bankrotů každý měsíc od začátku roku roste. V březnu jich bylo 1 460, o 315 více než byl průměrný počet osobních bankrotů za měsíc v loňském roce. Od začátku roku roste i počet návrhů na osobní bankrot. V březnu jich bylo 1 630. Je to o 377 návrhů více než byl měsíční průměr loňského roku,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Počet osobních bankrotů za první čtvrtletí letošního roku byl nejvyšší od stejného období roku 2020, kdy dozníval efekt změny insolvenčního zákona, který změkčil podmínky pro osobní bankrot a vyvolal jejich růst. „Ke změně podoby insolvenčního zákona opět došlo ve druhé polovině loňského roku. Také tato novela přispěla k vyššímu počtu osobních bankrotů. Dalším faktorem je skutečnost, že spotřební úvěry domácností rostou rychleji než jejich vklady. Zároveň se zvyšuje podíl nevýkonných úvěrů na spotřebu. Jinak řečeno, platební morálka domácností při splácení úvěrů se snižuje,“ doplňuje Věra Kameníčková.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v Moravskoslezském kraji
V prvním čtvrtletí byla situace v osobních bankrotech mezi kraji velmi rozdílná. Nejvíce osobních bankrotů vyhlásily soudy v Moravskoslezském kraji (668), v Ústeckém kraji (550) a ve Středočeském kraji (415). Praha byla až na čtvrtém místě (400). Meziročně se zde jejich počet zvedl zdaleka nejrychleji, a to o 41 %. Druhou nejvyšší dynamiku vykázal Plzeňský kraj (27 %) a Moravskoslezský kraj (19 %). Ve dvou krajích se počet bankrotů meziročně snížil. V Libereckém kraji to bylo o 16 % a ve Zlínském kraji o 13 %.
Za posledních 12 měsíců, tedy od dubna 2024 do března letošního roku, povolily soudy osobní bankrot 14 186 lidem. Oproti předchozímu období se počet bankrotů nejvíce zvýšil v Praze (o 14 %) a v Ústeckém kraji (o 13 %). Naopak v Libereckém kraji se snížil o 7 % a ve Zlínském kraji o 1 %. Stejná jako v předchozím období byla i situace na Vysočině, kde se počet osobních bankrotů nezměnil.
Nejvíce jsou osobním bankrotem i nadále ohrožení lidé v Ústeckém kraji
Nejvyšší míru osobních bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Ústecký kraj s 29 bankroty na 10 tisíc obyvatel ve věku od 15 let. Následuje ho Moravskoslezský kraj s 23 bankroty na 10 tisíc obyvatel a Karlovarský kraj s 21 bankroty. Jde o regiony s dlouhodobě nejvyšší mírou osobních bankrotů.
Praha si udržela nejnižší počet osobních bankrotů – 10 na 10 tisíc obyvatel. Je to však více než v předchozích obdobích. Stejnou míru bankrotů jako Praha vykazují Zlínský kraj a kraj Vysočina. V průměru za celou Českou republiku připadlo za posledních 12 měsíců 16 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel ve věkové skupině od 15 let.