Týden s korunou: více než česká inflace s ní může zahýbat ta americká

money-gc374991fd_1280

Minulý týden byl sice nabitý daty z reálné ekonomiky, ani vesměs horší kombinace čísel ale neohrozila korunu, která naopak mírně posilovala. Změnu pak nepřinesla ani čísla ohledně inflace z dnešního rána. Vyšší než očekáváná míra (16,2 % r/r) nahrává dalšímu zvyšování sazeb, což by za normálních okolností přineslo pozitivní impuls pro korunu.

Trh ale vnímá holubičí postoj bankovní rady, která preferuje stabilitu sazeb a zvyšovat už pravděpodobně nechce. Dnešní čísla tak spíše vedla k „zreálnění“ tržních očekávání ohledně jejich následného snižování. Skrze FRA (forward rate agreement) byl před devátou ráno většinově naceňován první cut na přelom Q1/Q2’23, po zveřejnění listopadové inflace trh tyto sázky začal opouštět.

Zajímavá informace pak zazněla od prezidenta Zemana, který by již tuto středu měl oznámit jména dvou nových členů bankovní rady ČNB. V únoru z bankovní rady s jistotou odejde člen Oldřich Dědek, kterému končí druhý mandát. Šanci na prodloužení má pak viceguvernér Marek Mora, vzhledem k jeho jestřábímu přístupu a spíše opačné preferenci prezidenta Zemana se ale dá očekávat i zde obměna.

Jména nových členů zůstávají neznámou, ale vzhledem k tomu, že jakoukoliv obměnou nedojde k zásadnímu přeskládání sil, je silnější tržní reakce podobná té z první poloviny letošního roku nepravděpodobná.

Zatímco česká inflace měla na korunu minimální dopad, více se v jejím kurzu může paradoxně otisknout úterní statistika ohledně růstu cen v USA. Trh očekává, že meziroční růst znovu zpomalí z říjnových 7,7 % na 7,3 % v listopadu.

Hned den na to zasedá Fed a pokud výsledek dopadne v souladu nebo pod očekáváními, zpomalí americká centrální banka tempo a zvýší sazby o 50bb. Zásadní pak bude nová prognóza, která naznačí, jak dlouho by sazby v restriktivním teritoriu měly zůstat. Pokud by vyznění bylo více holubičí, optimismus na trhu by se přelil i k více rizikově vnímaným měnám, mezi které koruna patří. Zároveň výhled na širší úrokový diferenciál by mohl též přispět k posilování koruny.

Naopak vyšší, než očekáváná inflace by patrně k přehodnocení 50bb hiku již nevedla. Přesto by trh mohl reagovat negativně v očekávání déle trvající restrikce a koruna by tak mohla zamířit ke slabším hodnotám. Do konce roku očekáváme mírné oslabování koruny ze současných úrovní.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat