Byť minulý týden několik zajímavých makroekonomických událostí přinesl, koruna jej zahájila i uzavřela shodně poblíž EUR/CZK 25,40. Hlavním tahákem týdne bylo jednoznačně zasedání amerického Fedu. To nakonec vyznělo spíše v jestřábím tónu, když sice přineslo revizi odhadu růstu HDP pro letošní rok ze 7,0 na 5,9 %, ovšem naopak výhled pro inflaci narostl a stejně tak i chuť bankéřů utáhnout měnovou politiku.
K samotnému zveřejnění jízdního řádu, kterým se bude řídit tlumení probíhajícího programu nákupů aktiv, sice nedošlo, ovšem Fed dal jasně vědět, že pokud se ekonomická situace bude vyvíjet alespoň trochu příznivě, lze jej čekat velmi brzy, tedy pravděpodobně již na listopadovém zasedání. Celý proces „tlumení“ by pak mohl být dokončen již v polovině příštího roku. K posunu došlo i v názoru bankéřů na další vývoj sazeb, když jejich první zvýšení nově namísto roku 2023 lze čekat již v závěru roku 2022.
Nadcházejících sedm dní bude mít z pohledu koruny jedno ústřední téma, a tím bude zasedání České národní banky. Ta se momentálně nachází lehce pod tlakem, když srpnová inflace na úrovni 4,1 % přestřelila čerstvou prognózu ČNB o plný jeden procentní bod a nezdá se, že by měla mnoho důvodů v dohledné době zpomalovat.
Kromě již dříve patrných cenových tlaků na nabídkové straně, kde pokračují problémy v logistických řetězcích, zůstává silná i inflace poptávková, a nově se o slovo důrazně hlásí i ceny energií, které s pravděpodobností hraničící s jistotou v nejbližších měsících zamíří poměrně strmě vzhůru. Na klidu centrální bance nepřidává ani skutečnost, že se ze zdivočelé inflace mezitím stalo i žhavé téma v mediálním prostoru, což ohrožuje ukotvenost inflačních očekávání obyvatel. ČNB tak podle nás bude chtít přijít s ráznou akcí, poprvé od roku 1997 zvedne základní sazbu rovnou o 50bb a tento krok doprovodí jestřábím komentářem.
Autorem textu je Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank