Týden s korunou: česká měna v nepřízni úrokového diferenciálu

business-gde94897dd_1280

Po začátku minulého týdne, kdy koruna atakovala hranici 25,50 EUR/CZK, se domácí měna vůči euru stabilizovala na o něco silnějších úrovních, okolo 25,35 EUR/CZK. Vzhledem k absenci zásadnějších tuzemských i zahraničních ekonomický dat šlo spíše o korekci předcházejícího rychlého poklesu, ke které z části přispěl i optimismus na americkém akciovém trhu.

Silnější dopad na kurz koruny pak neměl ani slabší výhled na náladu v českém a německém průmyslu…

Negativně se naopak neodrazily středeční zápisky z posledního zasedání Fedu, i přesto, že jejich vyznění bylo spíše jestřábí a většina členů požaduje přesvědčivé důkazy o pokračujícím poklesu inflace před zahájením cyklu snižování úrokových sazeb.

Silnější dopad na kurz koruny pak neměl ani slabší výhled na náladu v českém a německém průmyslu, byť z pohledu rizik lze tento vývoj vnímat spíše negativně a v dlouhodobějším hledisku může představovat riziko pomalejšího ekonomického oživení, což může dopadat i na kurz koruny.

Tento týden je z pohledu ekonomických dat již o něco zajímavější a zveřejňovaná čísla tak mohou dopadat i na kurz koruny. Z tuzemských dat bude stát za pozornost vývoj cen ve výrobě (středa), z eurozóny pak dorazí únorový výsledek inflace (pátek). Zásadní roli ale i nadále bude hrát především formování očekávání investorů ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb.

Nejistota ohledně dalšího vývoje ale může minimálně v první polovině roku vést k pokračující zvýšené volatilitě a držet korunu v blízkosti úrovně 25,5 EUR/CZK.

Sázky na rychlé snižování českých sazeb, doplněné možným pozdějším startem v eurozóně, i nadále dopadají na úrokový diferenciál. Rozdíl mezi výnosem dvouletého úrokového swapu v Česku a eurozóně je nejnižší od roku 2017 (0,5 p.b) a historicky odpovídá spíše úrovním, kdy se koruna pohybovala poblíž 27,0 EUR/CZK.

V posledních měsících zůstávají nůžky mezi úrokovým diferenciálem a kurzem koruny rozevřené, kdy případné uzavírání očekáváme spíše ze strany úrokového diferenciálu, a to díky opatrnějšímu přístupu ČNB, než očekává trh, a blížícímu se začátku snižování sazeb ze strany ECB. Nejistota ohledně dalšího vývoje ale může minimálně v první polovině roku vést k pokračující zvýšené volatilitě a držet korunu v blízkosti úrovně 25,5 EUR/CZK.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat