Během minulého týdne dorazilo na finanční trh větší množství českých ekonomických dat, povětšinou ale šlo o čísla, které trh ponechává bez větší reakce a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Koruna se díky tomu vyhnula větší volatilitě a setrvala v úzkém pásmu mezi 24,30-24,40 EUR/CZK.
Impuls ke změně nepřinesl ani projev guvernéra ČNB Aleše Michla na schůzi rozpočtového výboru PS PČR, který se nesl spíše v mírně holubičím duchu, když guvernér Michl nevyloučil letošní snížení sazeb („…ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací“).
Větší reakci na globálním trhu nevyvolal ani páteční report z amerického trhu práce, kdy o něco lepší výsledky nejdříve rezonovaly na trhu v očekávání přísnější měnové politiky a vedly k mírnému posílení dolaru vůči dalším měnám, v průběhu dne se ale tyto obavy rozplynuly.
Tento týden je co do ekonomických dat ještě zajímavější. Již dnes vyšel výsledek tuzemské inflace. Meziroční listopadový růst cen o 7,3 % se nachází mírně nad odhadem ČNB (7,1 %) i trhu (7,2 %), na což koruna reagovala skokovým posílením o zhruba 10 haléřů na 24,35 EUR/CZK.
Investoři tak mírně vyšší inflaci vidí jako argument, který nahrává větší opatrnosti a scénáři stabilních sazeb na prosincovém zasedání. Z pohledu měnové politiky by ale minimální rozdíl v realizované inflaci neměl hrát výraznější roli při rozhodování a bankovní rada i nadále bude spíše diskutovat přínosy a náklady vyčkávání na lednový výsledek inflace.
Z globálního hlediska tento týden vyjde americká inflace (úterý), zároveň bude v letošním roce naposledy zasedat Fed (středa) i ECB (čtvrtek). Nastavení měnové politiky se ani u jedné z velkých centrálních bank měnit pravděpodobně nebude, zásadní pro vývoj na měnovém trhu tak bude především výhled na příští rok.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank