Sílící koruna přidělává starosti tuzemským exportně orientovaným firmám. „Exportéři se na nás obracejí s radou o pomoc – co máme dělat, abychom na posilování koruny tolik neprodělávali?“ potvrzuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj jsou v zásadě tři možná řešení, která sice problém se sílící domácí měnou nevyřeší zcela, ale významně zmenší jeho negativní dopady, a navíc je rozloží v čase. Daněk navrhuje:
- Inkasované devizy utratit v zahraničí, tj. tzv. přirozený hedging (zajištění)
- Inkasované devizy utratit po dohodě s dodavatelem v tuzemsku za dohodnutý kurz, tj. tzv. šedý hedging. Obě strany na tom mohou vydělat, pokud se dohodnou na kurzu „střed“, protože komerční banky mají rozdíl mezi kurzem „nákup“ a „prodej“ až 1,40 Kč
- Zajistit si kurz v některé z komerčních bank, nebo u poskytovatelů této služby v období, kdy je koruna nejslabší a úrokový diferenciál největší. Zde je potřeba poradit se s odborníkem. V zásadě lze využít několik metod – forwardy, swapy a opce. Nabídnutý kurz však nemůže být jediným kritériem, protože o těchto operacích se bude muset účtovat i několik let a pokud zvolíte operaci nevhodnou, může se stát, že k 31.12. „vygenerujete“ milióny ztráty nebo zisku, se kterými se budete muset účetně vypořádat a vysvětlovat to majitelům, akcionářům, spoluvlastníkům, finančnímu úřadu a třeba i samotným bankám.
Z grafu (v náhledu článku) podle Daňka vyplývá, že nejvýhodnější období pro zajištění kurzu letos bylo v březnu, na konci května a na konci října. „Současné poměrně masivní posilování koruny lze jen obtížně vysvětlit logicky, a proto by bylo vhodné počkat, až koruna znovu bude oslabovat,“ podotýká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.