Sedm dní s korunou: ve vleku amerického Fedu a evropské ECB

Bankovní rada ČNB

Českou korunu v závěru minulého týdne podpořilo zveřejnění listopadové inflace a následný jestřábí komentář guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že úrokové sazby ještě nejsou na neutrální úrovni a nějakou dobu ještě půjdou nahoru. Shodně se vyjádřil také Tomáš Holub v nedělních OVM a dokonce zmínil, že si dokáže představit, že na měnovém zasedání příští týden bude hlasovat o 75bb, se kterými počítá i naše prognóza.

K agresivnějšímu zvedání sazeb se v pátek přiklonil i finanční trh, když forwardové sazby povyskočily zhruba o 20bb a aktuálně započítávají úrokovou sazbu poblíž 4% na půlročním horizontu. Koruna díky tomu vyšla z minulého týdne jako vítěz mezi měnami regionu, a to navzdory dalšímu navýšení hlavní úrokové sazby jak polskou, tak maďarskou centrální bankou. Trh tak patrně nevnímá tamní zvyšování sazeb v kontextu vyšší inflace jako dostačující. Reálné úrokové sazby zůstávají v Polsku i Maďarsku nižší než v ČR.

Nadcházející týden se ponese hlavně ve znamení měnové politiky v eurozóně a USA. Jak ECB vidí budoucí vývoj inflace ukáže aktualizovaná prognóza, která se poprvé podívá na horizont roku 2024, kde by inflace nadále mohla setrvat pod 2% cílem. Taková projekce by Lagarde pomohla v argumentaci, že není potřeba úrokové sazby v dohledné době zvyšovat navzdory pravděpodobně vyšší odhadované inflaci na rok 2022. Oproti tomu se od Jay Powella čeká více jestřábí tón, když i Fed už vidí známky inflačních rizik na trhu práce. Trh počítá s oznámením zdvojnásobení tempa snižování nákupu aktiv, čímž by QE bylo završeno již v Q1´22 a Fed by si tím uvolnit cestu k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb – kdyby si to situace vyžadovala. Zmíněné postoje centrálních bank jsou na trhu již zahrnuty, překvapení ale nelze vyloučit.

Například tzv. „dot plot“ projekcí úrokových sazeb Fedu v září ukázal, že zhruba polovina členů FOMC očekává první zvýšení sazeb v roce 2022, zatímco ta druhá počítá se stabilitou. Nové projekce patrně odhalí předsunutí těchto očekávání, ale otázkou je, jak moc. Jestřábřejší Fed je rizikem, že koruna část zisků z posledních dnů odevzdá. Podpory od tuzemských dat se tentokrát moc nedočká. Účet platební bilance korunový trh obvykle nechává bez povšimnutí, a po zpracování zpráv o spotřebitelské inflaci bude dopad dalšího zvýšení výrobních cen na korunu umírněný.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat