Česká koruna se v průběhu uplynulého týdne držela relativně stabilní a pátek odpoledne zakončila o 0,4 % silnější než v pondělí ráno. Podobně na tom byly i ostatní měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint. Nový impulz pro korunu se dostavil přes víkend.
V rozhovoru se guvernér Rusnok nechal slyšet, že ČNB zvažuje možnost využití devizových rezerv nejen jako pomůcku ke stabilizaci koruny, ale také krátkodobě jako nástroj měnové politiky v boji proti vysoké inflaci. K tomu Rusnok dodal, že ČNB chce na jedné straně zamezit nadměrnému oslabení koruny pramenícího z geopolitických rizik, na druhé straně chce ovšem předejít přílišnému „umělému“ posílení měny. Finanční trh vzal Rusnoka za slovo a koruna výrazně posílila. Dnes dopoledne si vedla nejlépe ze všech světových měn, nejhůře bez překvapení ruský rubl. Oproti euru si koruna přispala zhruba o 0,9 % a o 0,8 % oproti dolaru.
V našem aktualizovaném výhledu se koruna vůči euru v blížícím se závěru prvního kvartálu dostane na 24,60. Podpory se jí dostane od ČNB, která se podle nás na konci března odhodlá k poslednímu navýšení úrokových sazeb, konkrétně o 50bb, čímž bude dosažen vrchol cyklu zvedání sazeb na úrovni 5 %.
V průběhu dalších měsíců ji ale bude stát v cestě americký Fed, který očekává „hike“ na každém dalším letošním zasedání, čímž by se hlavní úroková sazba v USA dostala koncem roku do rozmezí 1,75 – 2,00 %. Další překážku představuje pro korunu vyhlídka slábnoucího exportu, jelikož válka na Ukrajině má tlumící dopad na českou i globální ekonomiku. Nicméně spíše než ekonomická data, bude korunu i nadále ovlivňovat geopolitika.
Ta je z podstaty věci těžko předvídatelná, což nakonec činí i kurz koruny těžko predikovatelný. Nicméně po zahrnutí negativního dopadu války na Ukrajině, relativně agresivní politiky Fedu a oslabení domácího exportu očekáváme, že se koruna bude po většinu letošního roku držet mezi 24-25 EUR/CZK. Výrazně bude záležet na trvání konfliktu na Ukrajině a způsobu jeho ukončení. Vytrvaleji pod 25 EUR/CZK zamíří česká měna podle naší prognózy počínaje rokem 2023.
Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht