Na rozdíl od většiny národa zůstala česká měna parlamentními volbami zcela nezasažena a přečkala je se stoickým klidem v okolí EUR/CZK 25,45. Mnohem více ji naopak rozrušily bídné objemy německých továrních objednávek za měsíc srpen, které ve středu šokovaly prudkým propadem, což pro český průmysl nevěstí nic moc dobrého. Koruna na tomto údaji ztratila necelých 10 haléřů.
Zhruba pětihaléřové posílení naopak koruně vynesla dnešní zpráva o tuzemské inflaci na měsíc září, která výsledkem 4,9 % opět překonala nejen odhad trhu, ale i České národní banky. Tento zisk byl ovšem prakticky okamžitě korigován. Z Ameriky jsme se v pátek dočkali dat o nově vytvořených pracovních místech, která přinesla zklamání. Namísto vyhlížených 500 jich přibylo jen 194 tisíc, a přitom právě pokrokem na trhu práce americká centrální banka podmiňuje ohlášení útlumu programu nákupů aktiv.
Její šéf Powell ovšem ve svých vyjádřeních zněl poměrně benevolentně pokud jde o to, jak velký „pokrok“ by si představoval, a páteční údaje tak dolarem příliš nezahýbaly. Trh tak evidentně nadále předpokládá, že se oznámení na listopadovém měnověpolitickém zasedání přesto dočkáme.
V nadcházejícím týdnu se z tuzemska pravděpodobně ničeho kurzotvorného nedočkáme a ani v Evropě se mnoho vzrušení nenabízí. Jedinou výjimkou by mohl být úterní ZEW index z Německa a speciálně pak jeho podsložka očekávání. Pokud by se do ní významněji propsaly pokračující potíže průmyslového sektoru, mohla by na tomto utrpět i česká koruna.
Zbytek týdne pak bude patřit výhradně datům ze Spojených států. Trh bude pozorně sledovat hlavně středeční údaj o zářijové inflaci, kde se čeká zopakování srpnového výsledku na úrovni 5,3 % meziročně. Případné překvapení směrem nahoru by mohlo posílit spekulace na rychlejší akci od Fedu a tudíž podpořit dolar. Zajímavým čtením pro trh bude i zápis z jeho posledního zasedání, který bude zveřejněn taktéž ve středu.
Autorem textu je analytik Raiffeisenbank Vít Hradil