Nejisté rozhodnutí na měnověpolitickém zasedání ČNB přineslo očekávanou volatilitu, kdy hlasování v poměru 5:2 ve prospěch stability sazeb podpořilo korunu vůči zahraničním měnám. Hned po zasedání zamířila koruna k hranici 24,50 EUR/CZK, začátkem tohoto týdne dokonce atakuje 24,40 EUR/CZK a je tak zhruba o 1 % silnější než na začátku minulého týdne.
Kromě rozhodnutí o stabilitě pomohlo i relativně jestřábí vyznění tiskové konference, kdy guvernér Michl nevyslal jasný signál ani před prosincovým zasedáním, a nenaznačil tak shodu o začátku snižování sazeb ještě před koncem letošního roku. To bylo částí trhu v případě rozhodnutí o stabilitě sazeb očekáváno.
Vzhledem k situaci, kdy podle viceguvernérky Evy Zamrazilové řada hlasujících pro stabilitu uvažovala i o snížení sazeb, se prosincový cut zdá stále možný. Prognóza inflace pro příští rok je sice proti letní prognóze vyšší, i nadále ale ČNB očekává relativně prudké snížení v kontextu 7% úrokové sazby.
Výrazného zhoršení se naopak dočkal výhled na ekonomický růst. Hrát roli budou i ekonomická data zveřejňovaná v rámci tohoto týdne, zejména pak páteční výsledek inflace, kde je očekáván meziroční nárůst nad 8 %. Právě tento faktor patrně vedl některé z členů bankovní rady k větší opatrnosti, kdy k nárůstu sice dojde vlivem statistických efektů, část veřejnosti by si ale zvýšení mohla vyložit v souvislosti se snížením sazeb, což by následně mohlo vést k ukotvení inflačních očekávání na vyšších úrovních.
Důležitý může být i zápis z posledního zasedání ČNB, který bude zveřejněn v pátek dopoledne a který odhalí, kteří členové hlasovali pro stabilitu sazeb a kteří mohou být naklonění ke snížení na prosincovém zasedání. Naopak z hlediska globálních dat bude tento týden uvolněnější a koruna by tak měla být ovlivňována zejména domácími vlivy.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank