Růst cen nadále přiživují komplikace na straně nabídky

Ekonomický kalendář odstartuje český běžný účet za září. Jeho bilance se v poslední době drží v tandemu se saldem zahraničního obchodu v záporu. Za celý rok očekáváme běžný účet blízko nuly či mírně v negativních číslech. Ve zbytku týdne jsou hlavními ukazateli vývoj výrobní inflace – ceny výrobců budou zveřejněny v ČR a v Německu.  A dále říjnová měsíční data v USA, kde vyjde maloobchod a průmysl. Koruna začíná týden na stejné úrovni jako minulý týden, tedy poblíž EUR/CZK 25,24. Kalendář eurozóny tento týden není moc zajímavý. Dorazí jen zpřesněné údaje o inflaci a HDP.

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v říjnu dle odhadů již dosáhly dvouciferného tempa. Očekáváme meziměsíční zdražení o 0,7 %, což by znamenalo meziročně vyšší ceny o 10,2 %. Tempo kolem 10 % je ovšem ve srovnání se zahraničím ještě slabé. V Německu měly výrobní ceny meziměsíčně vzrůst o téměř 2 %, což by je v meziročním srovnání vyneslo ze 14 % na 16 %.

Růst cen nadále přiživují komplikace na straně nabídky, zvýšené ceny materiálů na globálních trzích a postupně se přidávají i energie. K tomu roste tlak na zvyšování mezd, jelikož firmy mají problémy obsadit nově vypsané pozice. Tuto nerovnováhu na trhu práce pozorujeme i v zahraničí, například v USA, kde ještě k tomu rekordní počet lidí opustilo svá zaměstnání. Počet nových neobsazených pozic se přitom znovu zvýšil. Z hlediska hlavních kategorií cen výrobců počítáme s dalším zdražením zejména v kategorii meziproduktů a energií. Měl by se tedy dostavit velice podobný obrázek jako v září. Zajímavý bude také vývoj cen zemědělských výrobců, jelikož na ně jsou s jistou časovou prodlevou navázány ceny některých potravin.

Americký maloobchod a průmysl za říjen, první měsíc posledního letošního čtvrtletí, budou zajímavou indikací pro další vývoj tamní inflace i ekonomiky. Americké HDP bylo ve třetím kvartále taženo zejména spotřebou domácností. Spotřebitelská důvěra ale podle posledních údajů klesá – ceny jsou vyšší (jejich dynamika aktuálně převyšuje růst mezd) a fiskální podpora spojená s covidem vyprchává. Je tak otázkou, jak se v takovém prostředí bude vyvíjet spotřeba. Jistou nápovědou budou právě říjnová data maloobchodních tržeb. Dle odhadů mělo dojít k jejich meziměsíčnímu růstu o 1,3 % z předchozích 1,0 %. Od průmyslové výroby se očekává meziměsíční růst o 0,8 % po předchozím poklesu o 1,3 %. Pozitivní zprávou je, že továrny v Malajsii a Vietnamu již běží na plnou kapacitu, což znamená vyšší objem výroby, například automobilů. To by mělo ulevit cenovým tlakům. Právě vyšší ceny nových i ojetých vozů v poslední době přispívaly k vyšší spotřebitelské inflaci.


Autorem textu je analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat