Cena ropy Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, dnes ráno vystoupala nejvýše od roku 2014, když se barel prodával i za více než 88 dolarů. Bezprostředním důvodem je dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech. Povstalce podporuje Írán a situace zvyšuje napětí v celém blízkovýchodním regionu. Spojené arabské emiráty patří ke klíčovým světovým vývozcům ropy.
Útok povstalců, který zapříčinil smrtící exploze a zažehl požár na letišti v Abú Dhabí a v přilehlé průmyslové čtvrti, představuje jeden z největších svého druhu, k nimž kdy na půdě Emirátů došlo. Vyžádal si tři oběti.
Spojené arabské emiráty jsou třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC. Nejde však jen o ropné dodávky z Emirátů. Útok může „dát k ledu“ jednání mezi Teheránem a Washingtonem ohledně resuscitace jaderné úmluvy z roku 2015. Obchodníci s ropou sázeli ve velkém na to, že k obnově úmluvy dojde, což následně, již letos, na světový trh vrátí nyní sankcionovanou íránskou ropu. To by světové ceny ropy stlačilo. Nyní je tento scénář v ohrožení, neboť Teherán jemenské povstalce podporuje dlouhodobě a soustavně a těžko ze sebe sejme spoluodpovědnost.
„Trvalejším důvodem rostoucích cen ropy je celosvětové odeznívání pandemie a skutečnost, že nová varianta covidu, omikron, zatím nepáchá takové ekonomické škody, jak se mnozí obávali. Obchodníci s ropu tak vyhlížejí další růst poptávky po ní, který bude souviset s obnovováním světové přepravy či turistického ruchu, včetně letecké dopravy. To vše v podmínkách poměrně slabé nabídky ropy,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Nabídku ropy na světovém trhu zásadně oslabuje Rusko, které v příštích šesti měsících nakonec uskuteční nejspíše jen poloviční nárůst své produkce ropy v porovnání s navýšením, na němž se „na papíře“ dohodlo s kartelem OPEC a dalšími tradičními těžaři. Problémy s navyšováním těžby mají i mnohé další z těžařských zemí kartelu a jeho spojenců. Důvodem je dlouhotrvající nejistota spojená s vývojem pandemie a související podinvestování těžebních kapacit. Podinvestování nastává i v důsledku rostoucího tlaku na rozvoj zelených zdrojů, mezi něž ropa samozřejmě nepatří.
Cena ropy Brent se tak podle americké banky Goldman Sachs může vyhoupnout letos ve třetím čtvrtletí nad úroveň 100 dolarů za barel. Podle jiných prognóz mezinárodních finančních institucí se tak může stát již v prvním letošním čtvrtletí. Nelze tedy vyloučit, že pohonné hmoty v ČR začnou opět výrazněji zdražovat, a to až k úrovni 40 korun za jeden litr benzínu již v nadcházejících měsících.