Poptávka se probudila, dubnová čísla z maloobchodu jsou ale spíše zklamáním

Duben, kdy se již částečně uvolnila protiepidemická opatření, se pozitivně promítl do meziměsíčního nárůstu maloobchodních tržeb. Ty vzrostly o 0,7 %. V meziročním srovnání maloobchodní tržby (po očištění o kalendářní vlivy) o 7,4 %. „Opět jde především o efekt nízké statistické základny, když loni v dubnu byl maloobchod velmi negativně poznamenán probíhající pandemii a nuceným útlumem ekonomiky. Celkově jsou však aktuální dubnová čísla spíše zklamáním,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V meziměsíčním srovnání v dubnu vzrostly maloobchodní tržby za nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty. Tržby za potraviny naopak poklesly. „Je v tom i efekt Velikonoc, které v tomto roce připadaly na samotný začátek dubna a realizace velikonočních nákupů tak již částečně probíhala v březnu,“ upozorňuje Novák.

Také v meziročním srovnání výrazně vzrostly tržby za nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty (s vlivem zmiňovaného efektu velmi nízké statistické základny z loňského dubna). „Opticky velmi vysoké tržby si tak připsaly obchody s oděvy a obuví (80 %), obchody s počítači (30,6 %) či obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (20,7 %). Naopak meziroční růst tržeb internetových prodejců v dubnu zpomalil na 14,2 %, což je opět statistický efekt loňského dubna. Podobný obrázek lze u meziroční dynamiky prodejů přes internet očekávat i v dalších měsících,“ doplňuje Novák.

V dalších měsících lze podle analytiků očekávat postupné zlepšování situace v maloobchodu. V květnu došlo k dalšímu rozvolnění protiepidemických opatření což v kombinaci s prudkým růstem spotřebitelské důvěry dává prostor pro výraznější meziměsíční nárůst maloobchodních tržeb.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat