Včera zveřejněná říjnová inflace skončila jen jednu desetinu procentního bodu pod odhadem centrální banky, a tak ČNB ve svém komentáři nemohla vyjádřit nic jiného než spokojenost, a to dokonce i s vývojem všech složek inflace. Nákladové tlaky však podle ČNB zůstanou v české ekonomice dál zvýšené, jen na místo rychle rostoucích mezd bude inflaci pohánět slabá koruna.
Podle centrální banky inflace na konci roku ještě vzroste na tři procenta a k jejímu poklesu do blízkosti dvouprocentního cíle dojde (sice jen na chvíli) už v prvním čtvrtletí příštího roku. Ve hře zůstává podle našeho názoru ještě mnoho neznámých, včetně otázky otevření „kamenných“ prodejen v předvánočním čase, marží nebo slabšího apetitu spotřebitelů, kteří si navíc stále ve větší míře zvykají nakupovat na internetu. Proto není vůbec vyloučené, že inflace může v nejbližších měsících jít dolů mnohem rychleji.
Spolu se silnější korunou a současně horšími výsledky ekonomiky pak může stát ČNB před rozhodnutím, co dál. Hlavní scénář prognózy totiž příliš se změnou situace v posledním čtvrtletí kvůli termínu přípravy nepočítal. V každém případě mezi neznámé, které mají potenciál ovlivnit rozhodování nejenom centrální banky, je prodloužení nouzového stavu, o němž se ovšem bude rozhodovat zřejmě až příští týden. Ale zpátky k inflaci. Inflace se po čtyřech měsících vrací pod hranici tří procent, v jejíž blízkosti se ještě chvíli zřejmě bude nacházet, nicméně už na začátku roku 2021 ji čeká radikální pokles.
Důvody, proč se inflace stále drží na relativně vysoké a pro ČR dlouhodobě ne příliš zvyklé úrovni se v čase mění. Zatímco loni inflaci táhly rostoucí náklady na bydlení, letos se na inflačním růstu podílely především potraviny. Jenže ani to už od léta neplatí, protože nejvýznamnějším faktorem podporujícím inflaci jsou rychle rostoucí ceny tabáku a alkoholu (respektive zvýšených spotřebních daní na ně uvalených). Jen tato jedna položka se na celé inflaci podílí téměř z jedné třetiny a než z inflace vyšumí, bude to trvat ještě přes půl roku.
Pozitivní zprávou je nejenom zpomalení inflace, ale i příznivější vývoj cen potravin a bydlení, které začalo dokonce díky levnějším energiím a nájemným zlevňovat. A přitom nepůjde jen o jednorázový výkyv.
Petr Dufek je analytik ČSOB