Roman Šinkovský je ředitelem firmy Sportvisio. Ta vznikla v roce 2012 jako malá společnost k pořádání sportovních aktivit. „V zásadě jenom kopírovala to, co jsme dělali a děláme ve volném čase a co jsme chtěli dělat pro naše děti. Začali jsme organizovat malé sportovní závody, první větší byl v roce 2013 půlmaraton v Hradci Králové, kam přišlo k našemu překvapení přibližně 800 lidí, takže nás to doslova zavalilo,“ vzpomíná Roman v rozhovoru pro Aexport.
Postupně aktivity a účast na nich narůstaly, přidávali se další akce: „Za další velký milník považuji překlopení závodu Gladiator Race v seriál, který čítá přes deset skvěle obsazených závodů za rok.“
V roce 2022 Sportvisio dostala nabídku přivézt značku Ironman do České republiky: „Kývli jsme na ni a tím začaly dvouleté přípravy. Nyní jsme, na rozdíl od závodníků ve finiši, protože třetí srpnový víkend (16. – 18. 8.) bude v Hradci Králové odstartován první triatlon pod značkou Ironman v Česku.“
Takže Ironman nebyl tvůj nápad? Přeci jen máš blíž k jiným sportům než k triatlonu. Nepouštíte se na tenký led?
Ta nabídka přišla od držitele licencí z Polska, který hledal partnera, který by pomohl tady ten trh otevřít. Znal nás z mezinárodních akcí, které jsme pořádali a kde zjistili, že umíme udělat akci pro tisícovky účastníků na mezinárodní úrovni. Nakonec jsme na to kývli. Je to samozřejmě náročné, ale nikdo v Česku neměl doposud odvahu, za dobu, co Ironman funguje jako franšíza, ho sem přivézt. Někdo prostě musel být první. A že jsme to zrovna my, i když nejsme kovaní triatlonisti, myslím není tak velký zádrhel. V týmu máme lidi, kteří jsou součástí triatlonové komunity a máme poradní tým složený z těch nejlepších triatlonistů.
V čem je Ironman tak unikátní?
Uspořádat Ironemna je náročné jak po stránce legislativy, tak z pohledu marketingu a obchodu. Tím, že je to franšíza, musí se dodržet principy a pravidla, která jsou platná pro celý svět. A také je s tím spojené velké očekávání, protože ta značka s sebou nese nějakou kvalitu a prestiž. Tlak médií, tlak okolí, tlak závodníků, to je to nejnáročnější. Je bezpodmínečné dodržet kvalitu spojenou s uzavřením tratí, rozložením a velikostí závodu a mnoho dalšího.
Máš za sebou organizaci desítek závodů. Kdybys je porovnal s organizací Ironmana, jak velký rozdíl to je?
Vynásobil bych to deseti. A je to desetinásobný rozdíl i co se týče financí. Rozpočet středně velké akce, jako je Hradecký půlmaraton, je například milion, tady máme rozpočet 11 milionů. Zkrátka všechno je desetinásobně větší. Můžeme se bavit o mediálním zájmu, ploše, na které se akce pořádá, délce závodu, doprovodných aktivitách a tak dále.
Takže to může být desetkrát větší úspěch, ale také desetkrát větší průšvih.
Přesně tak.
Když jsi nakousl otázku financí, jak těžké je sehnat finance na takovou velkou akci? Přeci jen triathlon nepatří mezi nejpopulárnější sporty v Česku.
Rozpočet jsme stavěli na několika pilířích. Tím hlavním jsou registrace závodníků, potom podpora ze strany municipalit jako je kraj, město a třetím pilířem jsou partneři. Hodně nás potěšili závodníci, kteří kapacitu závodu zaplnili velmi rychle. Je tak vidět, že hlad po té značce tady je a že ve spoustě lidí doutnala touha zkusit triatlon, a když se tady objevila značka Ironman, řekli si, že teď je ten čas, zkusit si zkoušet velký závod. Výraznou podporu máme taky od města a od kraje. Stát, prostřednictvím Národní sportovní agentury se k nám obrátil zády s tím, že se nejedná o významnou sportovní akci. Co se týče partnerů, zájem odráží to, že je to nová věc a triatlon není úplně medializovaný, prestižní sport. Myslím si ale, že až uvidí tu závodní atmosféru, bude jednání s nimi příští rok jednodušší.
Značka Ironman je známá mezi závodníky i ve spojení s mistrovstvím na Havaji. Myslíš, že velký zájem závodníků je dán i místem, které jste zvolili? Bylo ve hře i jiné místo než Hradec Králové?
Já jsem vytipoval tři lokality: Hradec, Most a Brno. Nakonec nám vyšlo, že Hradec je dobře dostupný ze všech koutů i okolních států. Není přitom velkoměsto ani malé městečko, má krásné historické jádro, rozložení centra města také nahrává zajímavosti závodu, který bude jiný, než na jaký jsou závodníci zvyklí. Očekávám také podél trati obrovské množství fanoušků, kteří normálně na triatlon nepřijdou.
Z jakých států závodníci přijedou a kolik jich bude?
V tuto chvíli máme 1600 registrovaných závodníků, celkově očekávám přibližně 1900, možná budeme atakovat 2000. Účastnických zemí je nyní 45 ze všech kontinentů. Podíl zahraničních závodníků je přibližně 30 %, což je ideální rozložení. Pro českou triatlonovou scénu to je velká příležitost poměřit síly se zahraničními borci.
Jaké jsou očekávané ekonomické přínosy pro město?
Máme vypočítáno, že přínos pro služby v daném regionu je minimálně 20 milionů korun, což je v srpnu a na Hradec Králové velké číslo. S účastníky totiž přijede doprovod, bude zvýšený divácký zájem.
Je tady nějaké doporučení, kterým by se měli řídit diváci a doprovod závodníků, aby si závod co nejvíc užili?
Celá akce není jen o tom jednom závodě. Je to vlastně celovíkendová událost s celospolečenským přesahem. Doprovodný program je naprosto stěžejní. Celý víkend bude Food Truck festival, family zóna pro celou rodinu, páteční noční běh, dětské závody v sobotu, připravujeme atraktivní Trubačovu lávku, tedy přeběh Labe o ceny, velké expo, což je výstavně-prodejní veletrh. Zkrátka město tím bude žít celý víkend a doporučení pro návštěvníky a Hradečáky je přijít do centra města pěšky, na kolech nebo MHD, protože spousta ulic bude mít především v neděli nějaká omezení.
Když jsme se bavili o atraktivitě závodu, zmínil jsi Hradec jako něco unikátního. Je ještě něco, co tento závod dělá výjimečným?
My v Hradci pořádáme polovičního Ironmana, což je přesně ta vzdálenost, kterou zvládne průměrně zdatný sportovec, protože limity na dokončení nejsou tak přísné. Takže pokud umíte plavat, jezdíte na kole a sem tam se proběhnete, můžete být součástí ikonické akce, kterou jste možná viděli v televizi ve spojení s Havají. K dokončení potřebujete ale vůli a chuť to zvládnout. Ten pocit v cíli je potom těžko popsatelný, ten se musí zažít. Ironman má čtyřicetiletou historii plnou příběhů a legend, a tady si na to budeme moct sáhnout.
Celého Ironmana tedy zatím neplánuješ organizovat?
Myslím, že na to česká triatlonová komunita zatím není připravená. Musíme tady vybudovat větší triatlonové podhoubí pro středně dlouhé a dlouhé tratě.