Objem vkladů v Česku se v červnu zvýšil na 7 277 mld. Kč

Bilanční suma českého bankovního sektoru vzrostla v průběhu června o 0,9 % a uzavřela první pololetí na hodnotě 10 631 mld. Kč, což je o 6 % více než v červnu minulého roku. Hlavním tahounem růstu byly aktivity na mezibankovním trhu, když vklady a úvěry u centrálních bank a jiných úvěrových institucí přidaly meziměsíčně (m/m) více než 56 mld. Kč. Vzrostl i objem dluhových cenných papírů v držení bank, a to o 31 mld. Kč m/m.

Celkový objem vkladů se v červnu zvýšil o 0,9 % na konečnou hodnotu 7 277 mld. Kč. V meziročním srovnání tempo růstu opět zpomalilo, a to na 6,5 %. Červnový růst zásadně ovlivnil segment vládních institucí, které navýšily své vklady o 97 mld. Kč. Bez tohoto vlivu by celkové vklady meziměsíčně poklesly o 0,6 %. U nefinančních podniků jsme v červnu zaznamenali standardní pokles v souvislosti s odvodem daní z příjmů za minulý rok.

Snížení zůstatků na jejich vkladech dosáhlo více než 37 mld. Kč. Na účtech obyvatelstva naopak opět přibylo více než v předchozím měsíci, a to téměř 20 mld. Kč. Zdá se, že sklon k úsporám domácnosti zatím neopouští. Zatímco v prvním pololetí loňského roku obyvatelstvo přidalo ke svým úsporám lehce přes 103 mld. Kč v letošním roce to bylo téměř 146 mld. Kč.

Celkový objem úvěrů se po květnové stagnaci v červnu zvýšil o 0,6 % na konečných 4 460 mld. Kč. Meziroční tempo růstu se díky tomu vrátilo na 6,0 %. První pololetí letošního roku přeje nové produkci úvěrů. Ve firemním sektoru bylo od počátku roku poskytnuto téměř 271 mld. Kč čistě nových úvěrů, což je o 5,4 % více než v loňském roce.

Nominální hodnota nové úvěrové produkce je půl na půl rozdělena mezi úvěry korunové (+4,1 % r/r) a eurové (+ 6,6 % r/r). Poptávka po spotřebitelských úvěrech zůstává stabilně vysoká, a to i přesto, že průměrná úroková sazba nových obchodů se stále pohybuje nad hranicí 9 %. V prvním pololetí bylo poskytnuto 67 mld. Kč nových spotřebitelských úvěrů, což je o 34 % více než vloni. Také poptávka po hypotékách nabírá na intenzitě.

Její oživení ve druhém čtvrtletí, kterému významně pomohlo postupné snižování úrokových sazeb, vedlo k nárůstu dosavadní letošní produkce nových hypoték o více než 56 % ve srovnání s rokem 2023. Podobně jako u spotřebitelských úvěrů je nutné i u hypoték upozornit na vzrůstající objemy úvěrů zahrnutých v kategorii Ostatní nová ujednání.

Od počátku roku bylo v této kategorii evidováno téměř 96 mld. Kč, což je o 71 % více než vloni. Tento vývoj může indikovat například zvýšenou potřebu změnit splátkový kalendář, ale také jen refixaci úrokové sazby.


Autorem textu je Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat