Nižší výsledek tuzemské inflace dopadl na kurz koruny

Uplynulý týden patřil zejména výsledkům inflace, které dorazily během čtvrtka jak z Česka, tak z USA. V případě tuzemské inflace si Český statistický úřad nachystal výraznější překvapení, kdy namísto trhem očekávané stagnace meziroční míry na 7,3 % přišel pokles na 6,9 %.

Inflace tím v prosinci zamířila mírně pod úroveň prognózy ČNB a podpořila již tak agresivní sázky investorů na rychlé snižování sazeb v letošním roce. Pozitivní impuls koruně pak nepřinesl ani v odpoledních hodinách výsledek inflace ze Spojených států, která naopak překvapila vyšší hodnotou, než očekávali analytici, když meziročně vzrostla z 3,1 % na 3,4 %.

To může v důsledku vést k pozdějšímu začátku snižování sazeb ze strany Fedu, byť sázky na březnové zasedání zůstávají stále zhruba v poměru 2:1 ve prospěch snížení sazeb. Kombinace možného pozdějšího snižování v zahraničí a rychlejšího tempa uvolňování měnové politiky v tuzemské ekonomice může v důsledku negativně dopadat na úrokový diferenciál, což je hlavním důvodem realizovaného oslabení koruny.

Výraznější impuls naopak nepřinesl překvapivě silný listopadový výsledek z tuzemského maloobchodu, kdy v meziročním srovnání se reálné tržby poprvé od jara 2022 přehouply do černých čísel. Z pohledu komentářů členů bankovní rady pak stojí za zmínku rozhovor s viceguvernérkou Zamrazilovou, který se nesl spíše v mírně holubičím stylu. Zamrazilová mj. naznačila plán snižovat „v ideálním případě“ sazby na každém zasedání s rychlostí a intenzitou závisející na vývoji inflace.

Tento týden bude z pohledu ekonomických dat uvolněnější, kdy v české ekonomice vyjde pouze ve středu údaj o vývoji cen u českých výrobců. Tempo zdražování v průmyslu sice v meziročním srovnání v důsledku srovnávací základny patrně zrychlí blíže ke 2 %, meziměsíčně ale očekáváme další pokles cen, který potvrdí pokračující desinflační tlaky v české ekonomice.

Samotné rozhodování ČNB na nejbližších zasedáních ale tato hodnota patrně výrazněji neovlivní. Zajímavější z pohledu dopadů na finanční trh tak může být taktéž ve středu zveřejňovaný údaj o vývoji v americkém maloobchodu. Případné překvapení ve směru vyššího výsledku by mohlo znovu znejistit trh ohledně začátku a rychlosti snižování sazeb ze strany Fedu, což by mohlo negativně dopadnou i na kurz koruny.

V krátkodobém horizontu i proto hodnotíme rizika vůči naší prognóze jako mírně vychýlena směrem ke slabšímu kurzu koruny, než se kterým počítá naše prognóza (24,50 EUR/CZK). V dlouhodobějším pohledu ale stále počítáme se stabilizací či mírným posilováním koruny, mj. na pozadí očekávané vyšší lednové inflace a ústupu odvážných sázek trhu na rychlé tempo snižování sazeb v tuzemské ekonomice.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat