Téměř třetinu z dvacítky největších maloobchodních řetězců v ČR, jejichž celkové roční tržby přesahují půl bilionu korun, ovládají subjekty registrované v Německu. Za nimi, s pětinovým podílem, následují vlastníci z České republiky, s 15 procenty shodně z Nizozemí a Kypru. Všechny firmy s kyperskými majiteli mají ovšem české kořeny. Vyplývá to z analýzy Dun & Bradstreet. Žebříček největších maloobchodních řetězců podle generovaných tržeb vedou prodejci potravin.
Do analýzy Dun & Bradstreet vstoupily všechny společnosti s ručením omezeným, které podnikají v oblasti maloobchodu (bez distribuce pohonných hmot), které zveřejnily své finanční výkazy 2022 (data k 5. 12. 2024) ve Sbírce listin. Finanční výsledky za rok 2023 nezveřejnilo osm z dvaceti největších maloobchodníků.
Maloobchodní trh v České republice je silně ovlivněn mezinárodními vlastníky, kteří mají významné postavení na tuzemském trhu. „Největší maloobchodní hráči jsou rozebráni nadnárodními řetězci, které zde působí dlouhodobě a do budování sítě investovaly nemalé prostředky. Více dynamicky se ale rozvíjí segment on-line prodejců, kde se častěji profilují firmy s českými vlastníky,“ říká obchodní ředitelka Dun & Bradstreet Kateřina Klosová.
Mezi dvaceti největšími maloobchodními řetězci převládají vlastníci z Německa. Ovládají prodejce potravin – Lidl, Kaufland, Penny, Globus a prodejce zboží pro kutily Hornbach a OBI. Za rok 2022 tyto firmy utržily celkem přes 249 miliard korun.
V českých rukou zůstávají čtyři řetězce – prodejce elektroniky HP Tronic Zlín (provozuje síť prodejen pod značkou Datart), síť lékáren BENU, prodejce potravin s rozvozem Rohlík (VELKÁ PECKA) a obchody se sportovními potřebami SPORTISIMO.
Kořeny v Čechách však mají všechny firmy, které mají vlastníka se sídlem na Kypru – internetový obchod Alza, ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, která provozuje lékárny pod značkou Dr. Max a patří do skupiny Penta a on-line prodejce kosmetiky Notino. „Kypr je považovaný za daňový ráj a pro mnoho podnikatelů je atraktivní z důvodu daňového a právního rámce. Korporátní daň na Kypru činí 12,5 %, což je atraktivní sazba pro podnikatele, kteří chtějí optimalizovat daňové zatížení,“ vysvětluje Kateřina Klosová z Dun & Bradstreet.
Tesco, Albert a IKEA mají vlastníka v Nizozemí, zatímco BILLA má rakouského majitele.
Do první dvacítky největších maloobchodních firem v ČR se ještě probojoval polský diskontní prodejce oděvů PEPCO a francouzská síť obchodů se sportovním vybavením DECASPORT (Decathlon).