Nafta v Česlu je nezvykle levná. Asi jako v Rumunsku

fuel-727165_1280

Benzín letos zdražil už o 60 haléřů, nafta skoro vůbec – cenové nůžky jsou rozevřeny nejvíce od roku 2017. Od začátku letošního roku benzín, konkrétně Natural 95, zdražil z úrovně 27,95 koruny za litr, což byla jeho průměrná cena k 1. lednu 2021, na průměrnou cenu 28,57 koruny za litr. Tedy o 62 haléřů na litr. Přitom cena nafty byla včera o jen o dva haléře dražší než letos na Nový rok: 27,50 koruny za litr, zatímco 1. ledna stála 27,48.    

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku. V Maďarsku je cenově srovnatelný. V Rakousku, ve Slovinsku, na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v Bulharsku. V Rumunsku a v Polsku je její cena srovnatelná s tou v ČR, což je zvláště v případě Rumunska značně nezvyklé. Rumuni měli tradičně citelně nižší cenu nafta, ale zmíněné snížení spotřební daně v ČR toto mění. Na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.     

Cena benzínu je v Česku nyní nejvyšší za celé období od konce loňského března. Také se rozevírají cenové nůžky mezi benzínem a naftou, když nyní rozdíl v ceně obou druhů pohonných hmot představuje korunu a sedm haléřů, což je nejvíce od října 2017.  Je to dáno tím, že prodejci pohonných hmot postupně do své cenové kalkulace zahrnují snížení spotřební daně z motorové nafty o jednu korunu na litr platné od 1. ledna. „Snížení daně tak tlumí projev růstu cen ropy na světových trzích, zatímco v případě benzínu tomu tak není. Ropa Brent se včera obchodovala až za 61,61 dolaru za barel, což je třináctiměsíční maximum, tedy maximum za celé období od propuknutí koronavirové pandemie,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.     

I u nafty se dá ale předpokládat cenový růst. Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem navíc očekávají, že trh s ropou bude letos v deficitu, který by měl být nejhlubší v květnu, kdy bude odpovídat dvěma milionům barelů denně. Ropy se tedy nebude na trhu snadno dostávat, což vede a ještě povede k tlaku na její cenový růst.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat