Miroslav Novák: Spotřebitelská inflace v závěru roku 2024 překvapila slabším růstem

Spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu totiž poklesly o 0,3 %. V meziročním srovnání sice v prosinci došlo ke zrychlení meziroční inflace na 3,0 % z listopadových 2,8 %, čekal se však výraznější nárůst. ČNB v aktuální makroekonomické prognóze očekávala meziroční růst spotřebitelské inflace o 3,3 %.

V souhrnu za celý rok 2024 spotřebitelská inflace vzrostla o 2,4 %, což je sice stále mírně nad 2 % inflačním cílem ČNB, ale ve srovnání s roky 2022 a 2023 se jedná o výrazné zpomalení inflační dynamiky. Z pohledu rozhodování bankovní rady ČNB ohledně nastavení úrokových sazeb bude klíčová lednová inflace, která nastaví pomyslnou laťku po celý letošní rok.

 V rámci jednotlivých oddílů k meziročnímu růstu cen přispívaly nejvíce oddíl bydlení, voda, energie a paliva včetně ceny nájemného, vodného a stočného či elektřiny.

Spotřebitelské ceny v prosinci oproti listopadu poklesly o 0,3 %. K meziměsíčnímu poklesu cenové hladiny výrazně přispěly především nižší ceny potravin (-0,7 % m/m). Meziměsíčně nižší byly v průměru ceny masa, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Naopak pokračovalo zdražování olejů a tuků, např. másla. V prosinci oproti listopadu poklesly i ceny alkoholických nápojů a v neposlední řadě v oddílu bydlení poklesly ceny zemního plynu. Relativně slabý byl v prosinci meziměsíční růst cen stravovacích služeb (0,2 % m/m).

V meziročním srovnání spotřebitelské ceny v prosinci vzrostly o 3,0 %, tj. pod prognózu ČNB s 3,3 %. K nižšímu meziročnímu růstu přispěl především vývoj cen potravin. Růst cen potravin a nealkoholických nápojů sice v prosinci vzrostl o 1,7 %, ale čekal jsem výraznější nárůst. Meziroční růst cen potravin byl navíc ovlivněn nízkou statistickou základnou z prosince 2023. V rámci jednotlivých oddílů k meziročnímu růstu cen přispívaly nejvíce oddíl bydlení, voda, energie a paliva (+3,9 % r/r) včetně ceny nájemného, vodného a stočného či elektřiny.

Naopak ceny zemního plynu poklesly. Výrazněji v meziročním srovnání i nadále rostly ceny služeb (+5,0 % r/r), zatímco ceny zboží zůstaly poměrně utlumené (+1,7 % r/r). Výrazněji v prosinci meziročně i nadále rostly ceny stravování a ubytování či ceny v oddílu vzdělávání. Imputované nájemné v prosinci mírně zrychlilo na 1,7 %.

Proinflačním rizikem je i zrychlení růstu cen v případě nájemného z bytu a imputovaného nájemného za bydlení.

Spotřebitelská inflace v roce 2024 vzrostla o 2,4 %, což je sice mírně nad 2 % inflačním cílem ČNB, ale stále se jedná o vítanou změnu oproti rokům 2022 a 2023. Z pohledu vývoje spotřebitelské inflace v letošním roce (2025) bude velmi důležitý leden. Na rozdíl od r. 2024 budou letos do inflace kladně přispívat potraviny.

Otazníkem pro letošek zůstávají ceny služeb. A od začátku ledna rostou i ceny ropy, které v kombinaci se silnějším americkým dolarem vytvářejí pro nejbližší týdny potenciál vyššího růstu cen v oddílu doprava (pohonné hmoty). Proinflačním rizikem je i zrychlení růstu cen v případě nájemného z bytu a imputovaného nájemného za bydlení. V souhrnu lze podle mě v letošním roce (2025) očekávat růst spotřebitelské inflace v rozmezí 2,2 – 2,7 %.


Autorem komentáře je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat