Meziroční inflace i v listopadu zůstala v tolerančním pásmu ČNB

Inflace - Miroslav Novák - úvodní obrázek

Spotřebitelská inflace v listopadu překvapila o něco slabším růstem, než se očekávalo, což vytváří ještě větší nejistotu toho, jak se v příštím týdnu rozhodne bankovní rada ČNB. Po rychlejším růstu mezd ve 3. čtvrtletí a poměrně slušném říjnovém maloobchodu se totiž začala zvyšovat pravděpodobnost toho, že bankovní rada na prosincovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny a přeruší tak cyklus uvolňování měnové politiky.

Poslední důležitou proměnnou do této mozaiky byla právě listopadová inflace, která však s 2,8 % meziročně skončila pod prognózou ČNB s 2,9 %. Výsledek zasedání bankovní rady v příštím týdnu tak bude po delší době hodně nejistý, když otevřené jsou obě možnosti, tj. snížení sazeb o 25 bodů i ponechání sazeb beze změny.

Pro prosinec očekávám zrychlení meziroční inflace ke 3 % a v souhrnu za celý letošní rok bude inflace činit 2,4 %.

Konkrétně v listopadu oproti říjnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 % a v meziročním srovnání inflace setrvala na 2,8 %. To změna oproti předchozím měsícům, kde meziroční dynamika inflace postupně zrychlovala. Stále však platí předpoklad, že se v samotném závěru letošního roku meziroční inflace dostane na 3 %, tj. na horní hranici inflačního cíle ČNB.

Meziměsíční růst inflace byl v rámci jednotlivých oddílů spotřebního koše diferencovaný. K meziměsíčnímu růstu přispívaly především potraviny, které vzrostly o 0,5 % (ceny potravin a nealko nápojů o 0,4 %). V rámci potravin v listopadu vzrostly především ceny vajec a mléčných výrobků.  Naopak ceny olejů a tuků v listopadu mírně poklesly a nepokračoval tak prudký cenový nárůst z předchozích měsíců, který se týkal především másla.

Nejvíce k meziročnímu růstu cenové hladiny v listopadu přispíval i nadále oddíl bydlení, voda, energie a paliva (z necelé poloviny).

V listopadu meziměsíčně pokračoval růst cen stravovacích služeb o 0,4 %. Ceny v restauracích v letošním roce měsíc, co měsíc svižně rostou a na tom se zatím nic nemění ani v závěru letošního roku. Za pozornost stojí i znovuobnovený růst imputovaného nájemného (0,3 %), který však byl v listopadu slabší než v předchozích měsících. V řadě oddílů však došlo v listopadu k meziměsíčnímu poklesu cen – např. alkohol, zdraví, pošty a telekomunikace či rekreace a kultura.

V meziročním srovnání spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 2,8 %, tj lehce pod prognózu České národní banky (ČNB). Nejvíce k meziročnímu růstu cenové hladiny v listopadu přispíval i nadále oddíl bydlení, voda, energie a paliva (z necelé poloviny). Imputované nájemné z bydlení v listopadu vzrostlo o 1,5 % (zpomalení meziroční dynamiky z říjnových 1,7 %). Ceny potravin a nealko nápojů v listopadu vzrostly o 0,9 % r/r. Výrazněji do meziroční inflace v listopadu přispívaly i oddíly stravování a ubytování, alkoholické nápoje s tabákem a také oddíl rekreace a kultura.

Celková inflace zůstává i nadále pod kontrolou, ačkoliv se nyní meziroční růst pohybuje blíže 3 %. Rizikem o něco vyšší inflace v nadcházejících měsících jsou ceny potravin, a i přes listopadové zpomalení imputované nájemné.

Pro prosinec očekávám zrychlení meziroční inflace ke 3 % a v souhrnu za celý letošní rok bude inflace činit 2,4 %. Největšími riziky jsou pro další vývoj inflace (rok 2025) kolísavé ceny potravin, přetrvávající vyšší inflace ve službách a v posledních měsících je znepokojující zrychlování imputovaného nájemného v návaznosti na obnovený růst cen nemovitostí.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat