Meziměsíčně se cenová hladina nezměnila, meziročně mírně klesla

_86c610dc-23b2-48cb-9791-9250e6d1b93a

Po nárůstu meziroční inflace v dubnu na 2,9 % přišel v květnu pokles na 2,6 %. Hlavní důvod dubnového nárůstu inflace, ceny potravin, tentokrát měly podle analytiků opačný efekt. Meziměsíčně se cenová hladina nezměnila, ale cenový vývoj ve spotřebitelském koši se mnohdy znatelně lišil, klesly např. ceny pohonných hmot či některých potravin. Naopak se zvýšily ceny stravovacích a ubytovacích služeb.

V meziročním vyjádření bylo zpomalení inflace dáno především cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kdy v mnoha případech zrychlil dezinflační proces jednotlivých položek nebo se zpomalil nárůst jejich cen. Ceny mouky byly nižší o 23,5 % (v dubnu o 19,1 %), vajec o 23,5 % (v dubnu o 15,5 %), ovoce o 6,7 % (v dubnu o 2,8 %) či masa o 5,8 % (v dubnu o 3,9 %).

V případě nealkoholických nápojů bylo zaznamenáno zmírnění růstu jejich cen z dubnových 5,4 % na aktuálních 4,0 %. Cenová hladina rostla zejména z důvodu dále rostoucích cen v oddíle bydlení, kde dále rostly ceny elektrické energie, vodného a stočného o více než 10 %.

Ceny nájemného byly meziročně vyšší o více než 7 %, na druhé straně dále klesají ceny zemního plynu (-6,6 %) a tuhých paliv (-3,9 %). O více než 10 % vzrostly také ceny pohonných hmot, což je dáno vyšší cenou ropy a slabší korunou.

V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 7,5 % a ubytovacích služeb o 10,2 %, kde mohlo sehrát roli mistrovství světa v hokeji konané v České republice. Podnikatelé mohli využít vysokého zájmu o šampionát a navýšit své cenové požadavky. Nicméně inflační tlaky v této oblasti byly zřejmé již dříve, a proto nelze očekávat skokové snížení inflace. Ceny v oblasti služeb stejně jako v dubnu stouply o 5,3 %, zatímco v případě zboží došlo ke snížení z 1,4 % na 0,9 %.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat