Kyberzločiny: pozor na falešné přihlašovací weby

Počty kyberútoků meziročně stoupají. Podle nedávno zveřejněných statistik České bankovní asociace jich bylo jen za první pololetí přes 30 tisíc. Jednou z praktik kybernetických podvodníků je zneužívání vyhledávačů a nabízení falešných webů, přes které zcizí klientům jejich přihlašovací údaje například do internetového bankovnictví.

„Je to známá finta, ale v posledních dnech se její využívání významně zintenzivnilo. Apelujeme na veřejnost, aby důkladně kontrolovala adresu webové stránky. Respektive, zda je to skutečně ta, přes kterou má v úmyslu se přihlásit například do svého internetového bankovnictví a zadávat tam svoje přihlašovací údaje. Pokud je webová stránka falešná, přihlašovacích údajů se zmocní kyberzločinec a zneužije je ke krádeži,“ varuje před novým trendem Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB.

Podvodné stránky nebo-li napodobeniny reálných webových stránek známých institucí je letitý trik kyberpodvodníků. „Webové vyhledávače jsou užitečným nástrojem, ale zároveň jsou kyberpodvodníky hojně zneužívány. Je třeba se mít na pozoru a ověřovat si, kam mě vyhledaná stránka ve skutečnosti vede. Klient si myslí, že se hlásí do internetového bankovnictví své banky, a přitom předává své přihlašovací údaje podvodníkovi,“ dodává Petr Vosála.

Policie i banky registrují za loňský i letošní rok rekordní počty kyberzločinů. Počty okradených jsou stovky tisíc a škody přesahují miliardu korun.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat