Minulý týden si koruna připsala slušné zisky, když postupně posílila až k úrovni 25,05 EUR/CZK, kde začínala i tento týden. Od úterního oslabení, kdy navzdory návratu důvěry trhu v rychlejší pokles sazeb ECB chvílemi téměř atakovala hranici 25,20 EUR/CZK, již postupovala směrem k silnějším hodnotám. Důvěru v rychlý pokles sazeb ECB nejprve nabouralo nečekané zrychlení inflace v Německu (na 2,8 % r/r), navrátit ji však pomohl mírnější předběžný odhad za celou eurozónu (2,4 % r/r).
K posílení ve zbytku týdne pak mohl přispívat stále i efekt prosincového rozhodnutí Bankovní rady ČNB, díky čemž jsou nyní tuzemské sazby již třetím měsícem drženy konstantní na úrovni 4 %. Ze zápisu ze zasedání je navíc zřejmé, že opatrnost bude pro Bankovní radu zásadní i výhledově.
Zároveň se tentokrát prokázala i relativně větší odolnost koruny ve srovnání s eurem, které od pátku „drtil“ silnější americký dolar. Ten si připisoval výrazné zisky zejména od zveřejnění prosincových dat z trhu práce, která zvýšila důvěru trhu v pomalý pokles sazeb Fedu, což žene vzhůru i výnosy dluhopisů.
Zejména na dlouhém konci křivky se nyní investoři seznamují s výnosovou úrovní 5 %, kterou již chvilkově překonal 30letý státní dluhopis USA a ten desetiletý k ní pomalu míří (aktuálně 4,78 %). Euro na to zareagovalo oslabením z úrovně 1,03 až pod 1,02 EUR/USD. Oslabení koruny bylo relativně mírnější, a tak její pozice vůči euru naopak zpevnila až ke zmíněným 25,05 EUR/CZK.
Tento týden se zatím koruna na silnějších úrovních dlouho neohřála, když překvapivě mírný nárůst prosincové spotřebitelské inflace přesně na horní hranici tolerančního pásma ČNB (3,0 % vs odhad trhu 3,3 % r/r) zvýšil pravděpodobnost obnovení cyklu snižování úrokových sazeb již v prvním kvartále tohoto roku, se kterým počítá i naše prognóza.
Zároveň byla potvrzena průměrná meziroční inflace za celý rok 2024, která přesně v souladu s naší predikcí dosáhla míry 2,4 % (vs 10,7 % v r. 2023). Zveřejnění dat o inflaci tak dnes odrazilo korunu od spodní hranice Bollingerova pásma (pohledem jednodenních dat) a kurz briskně zamířil zpět až k úrovni 25,20 EUR/CZK, kde se nacházel naposledy minulé úterý.
Intenzita a délka včerejšího ranního skoku koruny tak převrátila některé technické indikátory, které nyní ukazují na potenciální vzestupný (korunu oslabující) trend. I kdyby v příštích dnech došlo ke korekci a opět k mírnému zpevnění koruny, je pravděpodobné, že minimálně pod úroveň 25 EUR/CZK se kurz zatím jen tak nedostane.
V tomto týdnu však budou ještě důležitou roli hrát i data o inflaci v zahraničí, zejména ve Spojených státech, kde ve středu vychází výsledky indexu CPI za prosinec (trh očekává zrychlení z 2,7 na 2,9 % r/r). Ve čtvrtek a v pátek pak dorazí ještě finální potvrzení inflace z Německa, resp. z eurozóny, což v případě revizí (ačkoli se neočekávají) může opět zahýbat se sázkami trhu.
Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank