Koruna vyvažuje turbulence posledních dní

V minulém týdnu koruna směřovala k hlavní události pro tuzemskou ekonomiku, kterou bylo zasedání ČNB ve čtvrtek. Bankovní rada rozhodla o zpomalení tempa uvolňování měnové politiky, když snížila sazby tentokrát o 25bb. Diskutována však byla opět i varianta razantnějšího snížení o 50bb, což vyvolalo náznaky pochybností o dalších krocích ČNB.

Koruna během celého týdne postupně oslabovala, až před zmíněným zasedáním prolomila hranici 25,5 EUR/CZK. K oslabování koruny přispívala i příchozí ekonomická data, když předběžný odhad růstu HDP v druhém kvartále dosáhl o něco horších než očekávaných výsledků (0,3 % k/k vs odhad 0,4 %), stejně tak německý HDP (-0,1 % k/k vs odhad 0,1 %).

K oslabování koruny přispívala i příchozí ekonomická data, když předběžný odhad růstu HDP v druhém kvartále dosáhl o něco horších než očekávaných výsledků.

Vyhlídky pro český export pomohl vyvažovat alespoň růst eurozóny, který se naopak ukázal o něco silnější (0,3 % k/k vs odhad 0,2 %). Ve středu také zasedal americký Fed, který ponechal úrokové sazby beze změny, na tiskové konferenci však naznačil jejich možné snížení už v září. Od zasedání ČNB koruna posilovala až k 25,25 EUR/CZK, v pátek však kurz korigovaly pokračující výprodeje na světových akciových trzích tažené zejména slabšími daty z reportu o zaměstnanosti v USA.

Dosud trh inklinoval interpretovat slabší data spíše pozitivně vzhledem ke zvýšení pravděpodobnosti volnějších měnově-politických podmínek, tentokrát se však začíná spekulovat o možném propadu americké ekonomiky do recese. Převládl tak negativní sentiment, což je vidět i ve skokovém zvýšení „indexu strachu“ VIX.

Uklidnit situaci navíc nepomáhá ani odeznívání původního nadšení ohledně rozsahu možných přínosů využití AI, což oslabuje velké technologické firmy, jejichž silné zastoupení v hlavních indexech táhne dolů i širší akciový trh.

Tento týden světové trhy mnoho nových dat nepřinesou, zejména tak budeme sledovat vývoj české ekonomiky. Ta dnes přinesla nad-očekávání optimistický pohled na maloobchodní tržby, zítra bude zveřejněn výsledek zahraničního obchodu (odhad 14,3 mld. Kč) a průmyslové výroby (odhad 0,2 % r/r) v červnu.

Odvážnější kroky ostatních centrálních bank a odložené oživení v zahraničí a by měly koruně pomoci k návratu na silnější hodnoty ještě tento rok.

Výsledek průmyslu se také dozvíme z Německa, kde se v červnu očekává růst o 0,9 % m/m. Kromě toho tak koruna bude v tomto týdnu spíše vstřebávat aktuální sentiment na trhu vycházející z obav o růst americké ekonomiky. Zároveň je třeba zmínit novou makroekonomickou prognózu ČNB, která identifikovala několik strukturálních změn v české ekonomice.

Jejich vlivem došlo podle odhadů k poklesu rovnovážného neboli dlouhodobě udržitelného tempa růstu ekonomiky ale i směnného kurzu. Tempo rovnovážné dlouhodobé apreciace koruny k euru ČNB nyní odhaduje namísto 1,5 % na 1 % ročně. Aktuální prognóza tržního kurzu z dílny ČNB letos nepočítá dokonce s žádnými výraznějšími zisky koruny, spíše se stabilizací v blízkosti současných hodnot.

My však předpokládáme, že odvážnější kroky ostatních centrálních bank a odložené oživení v zahraničí a by měly koruně pomoci k návratu na silnější hodnoty ještě tento rok.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat