Koruna v zajetí záplav i rozhodnutí amerického Fedu

Minulý týden přinesl zásadní událost v podobě široce očekávaného zasedání Evropské centrální banky, která ve středu v souladu s naší i tržní prognózou obnovila cyklus uvolňování měnové politiky snížením úrokových sazeb o 25bb. Změna v referenčních sazbách se projeví se zpožděním až 18. září, kdy zároveň dojde ke zúžení rozpětí mezi depozitní sazbou a hlavní sazbou pro refinanční operace na 15bb.

Otázkou zůstává, v jakém tempu bude moci uvolňování měnové politiky pokračovat, když zejména ve službách stále neodezněla všechna proinflační rizika.

Depozitní sazba bude nově činit 3,5 % (vs předchozích 3,75 %), hlavní sazba pro refinanční operace 3,65 % (vs předchozích 4,25 %) a sazba mezní zápůjční facility 3,9 % (vs předchozích 4,5 %). Důvodem zúžení koridoru je zejména snaha o minimalizaci volatility krátkodobých sazeb, de facto hlavní sazbou je zároveň potvrzena úroveň depozitní facility, podle které bude nadále řízena sazba ESTR (Euro short-term rate).

Snížení sazby pro refinanční operace (-55bb) by tedy v krátkém období nemělo ovlivnit nastavení měnové politiky, v delším horizontu však, jak upozorňují kolegové z RBI, může změna dopadnout na sazby peněžního trhu, jakmile ECB dostatečně sníží přebytečnou likviditu.

Otázkou zůstává, v jakém tempu bude moci uvolňování měnové politiky pokračovat, když zejména ve službách stále neodezněla všechna proinflační rizika. Nejpravděpodobnější se jeví pozvolný pokles po 25bb po kvartálech, naše prognóza proto očekává další snížení sazeb ECB až v prosinci. Reakce koruny byla spíše omezená, více ovlivnit ji však mohou současné záplavy, kdy zřejmě i v této souvislosti již oslabila k 25,15 EUR/CZK.

Tento týden bude „v opratích“ amerického Fedu, který ve středu ve 20 hodin SEČ zveřejní své měnově-politické rozhodnutí. Ačkoli je téměř jisté, že dojde k zahájení cyklu snižování úrokových sazeb, na trzích panuje nejistota ohledně výše prvního snížení. Pravděpodobnost většího „cutu“ o 50bb se v průběhu minulých týdnů měnila jako na houpačce, když tato varianta získávala a opět ztrácela dominantní postavení mezi diskutovanými možnostmi.

V případě nynějšího snížení sazeb Fedu o 25bb můžeme čekat posílení dolaru, což by hrálo v neprospěch koruny.

Ačkoli ještě minulý týden dominoval opatrnější krok, nyní trh přisuzuje razantnějšímu snížení sazeb téměř 60% pravděpodobnost vzhledem k ochlazujícímu se trhu práce. Naše prognóza přesto očekává, že dojde ke snížení o 25bb, jelikož pokrok v oblasti inflace stále nevede k jednoznačnému dosažení 2% úrovně na horizontu měnové politiky.

Zároveň však očekáváme, že Fed v tomto tempu sníží sazby na každém ze zbývajících zasedání v tomto roce (pokles v souhrnu o 75bb). Trh nyní zaceňuje dokonce pokles o 100bb, což značí alespoň jedno snížení o 50bb. V případě nynějšího snížení sazeb Fedu o 25bb můžeme čekat posílení dolaru, což by hrálo v neprospěch koruny. Tento týden může mít na korunu vliv i současná povodňová situace, která jejímu posílení také nepomáhá.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat