Koruna se opatrně vydává zpět na silnější úrovně

V minulém týdnu jsme pozorovali sérii nových dat o vývoji české ekonomiky, která i přes smíšené výsledky přinesla na devizový trh větší stabilitu. Robustnější maloobchodní tržby a kladná obchodní bilance byla vnímána jako pozitivní signál, naopak další propad tuzemského průmyslového sektoru, kdy na optimismu nepřidal ani smíšený výsledek z Německa, pozici koruny mírně oslabil.

V kombinaci s daty o nezaměstnanosti, které potvrdily pozici českého trhu práce jako premianta EU, však obavy o ekonomiku a její kondici zmírnily. Na trzích v USA zároveň došlo ke zmírnění spekulací ohledně možného pádu americké ekonomiky do recese, když týdenní data z trhu práce přinesla o něco optimističtější než očekávané výsledky.

Americký dolar zůstal po většinu týdne stabilní okolo 1,092 EUR/USD, přičemž koruna během celého týdne mírně posilovala a naznačila obrat trendu zpět směrem k silnějším hodnotám. Tomu v pátek pomohlo i zveřejnění zápisu z posledního zasedání ČNB, z nějž vyplývá spíše obezřetná pozice bankovní rady, a to navzdory faktu, že rizika prognózy jsou hodnocena jako vyrovnaná.

Tento týden může být z hlediska vývoje směnného kurzu koruny opět více proměnlivý vzhledem ke zveřejnění dat o spotřebitelské i výrobní inflaci. Vývoj cen spotřebního koše v tuzemské ekonomice byl publikován již dnes ráno, kdy mírné zrychlení inflace z červnových 2 % na 2,2 % r/r v červenci pomohlo k dalšímu posílení koruny pod úroveň 25,2 EUR/CZK.

To však už zítra může změnit průzkum instituce ZEW ohledně důvěry v německou ekonomiku, který by měl podle našeho i tržního odhadu reflektovat zhoršení, a to jak v případě aktuálních podmínek, tak ohledně situace na horizontu 6 měsíců. Kurzotvornou informaci může přinést i ve středu zveřejňovaná spotřebitelská inflace v USA, ačkoli, i přes její očekávanou stále zvýšenou hodnotu 3 % r/r, by výsledek neměl nic změnit na pravděpodobnosti zahájení cyklu uvolňování měnové politiky na nadcházejícím zasedání Fedu v září.

Vliv však může mít výhled na očekávanou výši zářijového „cutu“, kdy pravděpodobnost snížení sazeb o 25 i 50bb je nyní téměř vyrovnaná. Naše prognóza počítá s opatrnější variantou, ačkoli případné razantnější snížení by mohlo dále posílit pozici koruny. V pátek pak bude publikována výrobní inflace v ČR, kdy očekáváme meziměsíční stagnaci cen, v případě meziročního indexu by výsledek odpovídal růstu o 1,2 %.

Naše aktuální prognóza směnného kurzu předpokládá úroveň okolo 25,2 EUR/CZK ke konci srpna, kdy by měla koruna začít více posilovat. Vzhledem k současnému prolomení této hranice je však možné, že další mírné posílení nastane ještě před koncem měsíce.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat