Koruna se ocitla v minulém týdnu opět pod tlakem, ačkoli na jeho začátku přešla bez větších problémů zprávu o odstoupení současného amerického prezidenta Joe Bidena z klání o Bílý dům na další čtyři roky. Obecně reakce finančních trhů byla velmi slabá vzhledem k probíhajícím spekulacím, že by taková možnost mohla nastat.
V úterý ovšem oslabila až k 25,40 EUR/CZK, když viceguvernér Jan Frait uvedl v jednom z rozhovorů, že se na příštím zasedání bude rozhodovat mezi možnostmi snížení sazeb o 25 a 50bb. Koruně nepomohlo ani vyjádření člena bankovní rady Tomáše Holuba, že je pro něj reálné, aby se úrokové sazby dostaly na konci roku pod úroveň 4 %.
Koruna atakovala ve středu hranici 25,45 EUR/CZK. Ve zbytku týdne koruna posílila těsně nad 25,30 EUR/CZK i díky datům z americké ekonomiky. Ta sice dopadla hůře z pohledu Fedu, ale ani to nezvrátilo víru finančních trhů, že očekáváné zahájení cyklu uvolňování měnové politiky nastane v září.
Hlavním determinantem dalšího vývoje koruny bude v tomto týdnu čtvrteční zasedání ČNB a výsledek není dopředu znám. Přestože po posledním měnově-politickém jednání uvedl guvernér Aleš Michl, že tempo uvolňování měnové politiky velmi pravděpodobně zpomalí, možnost zachování snížení o 50bb je stále ve hře, což naznačil i výše zmíněný komentář viceguvernéra Jana Fraita.
Zároveň cenové tlaky dále ustupují, když se inflace v červnu dostala na 2% cíl a jádrová složka jen těsně nad něj (2,2 %). To je výrazně příznivější vývoj, než který očekávala květnová prognóza ČNB. Naopak situace v průmyslu zůstává složitá a rovněž soukromá spotřeba vykazuje prvky stagnace vyplývající z posledních výsledků maloobchodních tržeb.
To pravděpodobně bude reflektovat i nejnovější makroekonomická prognóza, která bude poukazovat na pomalejší oživení tuzemské ekonomiky. To jsou argumenty pro razantnější snížení sazeb, my se nicméně podobně jako další analytici domníváme, že bankovní rada i z důvodu slabší koruny přistoupí ke snížení sazeb pouze o 25bb. Pokud k tomuto kroku bankovní rada přistoupí, můžeme očekávat mírné posílení koruny, jelikož trh nevylučuje ani možnost snížení o 50bb.
Výrazným pozitivním impulzem pro korunu by bylo případné úplné přerušení cyklu uvolňování měnové politiky, naopak snížení o 50bb by dostalo korunu pod zřejmý tlak. Zásadní události nás čekají i ve světě, především středeční zasedání Fedu, který sazby nejspíše nezmění, ale může naznačit svou další cestu měnové politiky. V USA budou také zveřejněna další data z tamního trhu práce. V Evropě budou publikovány úvodní odhady růstu HDP ve druhém čtvrtletí a v eurozóně také výsledky červencové inflace. To vše může mít zásadní dopad na naši měnu.
Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank