Podnikání z virtuální adresy je mezi českými firmami stále víc populární. Ještě před třemi lety virtuální sídlo využívalo 96 000 firem, aktuálně to je již o čtvrtinu víc, celkem 120 000. Nejvíc virtuálních sídel nabízí Praha, s velkým odstupem následuje Brno. Vyplývá to z analýzy a propočtů Dun & Bradstreet, světového lídra v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení.
„Atraktivita služby, kdy poskytovatel virtuálního sídla pronajímá právnické osobě adresu za účelem zápisu do obchodního rejstříku, je na vzestupu a tento trend bude pokračovat i do budoucnosti,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. „Virtuální adresa je hojně využívána strat-upy a společnostmi, které ke své činnosti fyzicky nepotřebují kancelář, což s sebou oproti klasickému pronájmu prostor přináší významnou úsporu nákladů. Na druhou stranu mohou firmy s virtuální adresou představovat zvýšené riziko v obchodním styku,“ dodala Petra Štěpánová.
Nejvíc virtuálních sídel nabízí hlavní město. V rámci tuzemské podnikatelské základny má v Praze registrované sídlo 43 % společností, a proto není překvapením, že ze 120 000 firem, které podnikají z virtuálního sídla, jich má více než 80 % adresu v Praze,“ upřesnila Petra Štěpánová s tím, že jednoznačným rekordmanem je pražská ulice Rybná, kde papírově podniká necelých 7 000 firem.