Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) zveřejnila výsledky průzkumu mezi firmami, který se zaměřil na dopady současné geopolitické situace. Firmy vnímají řadu rizik spojených s aktuálními událostmi na Ukrajině. V nejbližších šesti měsících očekávají vysokou inflaci, pokles poptávky, volatilitu směnných kurzů a růst úrokových sazeb. K dalším potenciálním negativním dopadům pak podle nich patří např. nedostatek energií, kybernetické útoky, narušení výroby a obchodních kanálů v důsledku problémů v dodávkách surovin a komponent. V dlouhodobém horizontu mají firmy největší obavy z potíží se zásobováním, ztráty zákazníků a zaměstnanců. Průzkum proběhl v březnu 2022 mezi členskými firmami Francouzsko-české obchodní komory.
„Jak ukázal náš průzkum, firmy se obávají negativních dopadů aktuální geopolitické situace na jejich podnikání a s tím spojené vlny nejistoty. Po nedávné pandemii jde o další zátěž, která se promítne v jejich plánech do budoucna. Firmy proto očekávají podporu státu, především v oblasti regulací cen energií a paliv,“ okomentoval situaci Michal Macko, ředitel FČOK.
V reakci na současnou složitou situaci firmy připravují okamžitá konkrétní opatření. Nemohou se vyhnout zvyšování cen zboží a služeb, snižování nákladů a posilování kybernetické ochrany. Firmy také zvažují zmrazení investic.
„Z odpovědí respondentů je také patrná vlna solidarity s Ukrajinou. 75 % z nich již zahájilo nebo plánuje některou z forem pomoci. Nejčastěji jde o finanční či materiální podporu, případně poskytnutí prostor. 86 % firem je připraveno přijímat ukrajinské zaměstnance, přičemž nejčastějšími oblastmi, kde se mohou uplatnit, jsou IT, logistika, výroba a call centra,“ dodává Michal Macko.
Téměř polovina firem věří, že by stát měl zavést podpůrné nástroje pro české firmy, ať již v oblasti podpory zaměstnanosti nebo kompenzací či regulací cen energií a paliv.
Průzkum proběhl v březnu 202 mezi členskými firmami Francouzsko-české obchodní komory.