Finanční trhy před sebou mají vzrušující týden, kdy makroekonomický kalendář otevírá prostor zvýšené volatilitě. Vrcholem týdne bude středeční zasedání Fedu, v USA zároveň vyjde výsledek HDP za druhý kvartál, nebo také statistika osobních příjmů a výdajů.
V eurozóně bude kromě čtvrtečního zasedání ECB budit pozornost německá inflace, část pohledů pak bude mířit do Španělska, k výsledku vyjednávání po parlamentních volbách. Těsný výsledek spíše zvyšuje nejistotu a může lehce ovlivňovat valuace na evropském dluhopisovém trhu. V Česku je ekonomický kalendář takřka prázdný, s výjimkou dnes zveřejňovaného konjukturálního průzkumu.
Dnes kromě tuzemského konjukturálního průzkumu dorazí indexy nákupních manažerů z vybraných ekonomik eurozóny, nebo také z USA. V eurozóně bude do průzkumu patrně dále negativně dopadat vliv rostoucích úrokových sazeb, kdy index pro výrobu se nachází hluboko v oblasti poklesu, směrem k 50bodové hranici pak míří index pro služby.
V úterý výhled doplní německý Ifo index, u kterého je očekávána stagnace, spíše s potenciálem pro mírné zhoršení. Z USA dorazí průzkum spotřebitelské důvěry, kde analytici naopak očekávají další nárůst, jak již např. vykázal index od Michiganské univerzity.
Středa patří Fedu, který s největší pravděpodobností po pauze zvýší sazby, hlavní otázkou ale bude, zda jde již o finální hike. Poslední ekonomická data naznačují pokračující desinflační proces bez výrazných negativních dopadů na ekonomický růst. Předseda Fedu Powell si tak patrně nechá dveře otevřené pro případný hike, v základním scénáři s dalším zvýšením ale již nepočítáme.
Ve čtvrtek s hikem přispěchá i Evropská centrální banka, u které bude pozornost také mířit zejména k dalšímu výhledu. I prezidentka ECB Lagarde si patrně nechá pro zářijové zasedání otevřené dveře oběma směry. Ani u ECB neočekáváme další hike, přesto je z pohledu aktuálních ekonomických dat pravděpodobnější než v případě Fedu. Z USA dorazí ve čtvrtek výsledek HDP, který s největší pravděpodobností bude v zelených číslech, avšak s výrazně nižší podporou ze strany poptávky domácností.
V pátek týden uzavře statistika amerických osobních příjmů a výdajů. Mediánový odhad analytiků počítá s rychlejším růstem výdajů i příjmů, což by mohlo představovat větší tlak na centrální banku.
Přehled připravil Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank