Americký Fed včera dle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny na úrovni 5,25-5,50 %. Pozornost trhů tak směřovala především na doprovodnou komunikaci a tiskovou konferenci Jeroma Powella, které nabídly hned několik holubičích elementů. Dle šéfa Fedu probíhala již na včerejším zasedání vážná debata o snížení sazeb, nakonec ale většinově převážily hlasy pro stabilitu a rozhodnutí FOMC bylo jednohlasné.
První snížení sazeb bude ale na stole v září. J. Powell se sice k žádnému konkrétnímu kroku nezavázal, nicméně signály směrem k příštímu zasedání – např. holubičí revize doprovodného komentáře – byly čitelné. To ostatně ilustruje i pohled na tržní očekávání. Americká křivka nadále plně zaceňuje pokles sazeb o 25bps na zářijovém zasedání, v souhrnu pak v tomto roce počítá s poklesem o 70bps. Směrem k dalším krokům Fedu bychom se měli dozvědět více na tradičním symposiu amerických centrálních bankéřů v Jackson Hole (22.-24. srpna).
Naproti tomu ČNB dnes půjde s úrokovými sazbami znovu dolů – naším základním scénářem je zvolnění tempa na 25 bazických bodů v kombinaci s opatrnou rétorikou. Ve prospěch tohoto scénáře hovoří nejen poslední komentáře centrálních bankéřů, ale také slabší koruna a stále setrvačné cenové tlaky ve službách. Ve hře je ale i razantnější krok v podobě snížení sazeb o 50bps. Holubičí hlasy budou na jedné straně akcentovat překvapivý návrat inflace na 2% cíl v červnu (které šlo ale primárně za volatilními položkami), na druhé pak nepřesvědčivou výkonnost tuzemské ekonomiky.
Analytický koncensus je nastaven jednohlasně ve prospěch 25bodového poklesu, zatímco peněžní trh je rozpolcen mezi oběma variantami. Očekáváme, že hlasování nebude jednohlasné, ale nakonec převáží názory ve prospěch „jemného ladění“ sazeb. Pokud by se tak nestalo, hlavní obětí bude česká koruna, která by zřejmě bez větších problémů překonala hranici 25,50 EUR/CZK.
Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB