Ekonomika nového týdne: data o HDP, inflace eurozóny a německé Ifo

stock-1863880_1280

V posledním dubnovém týdnu nás budou zajímat především předběžné údaje o HDP. Jako první z regionu střední a východní Evropy zveřejnění výsledek Český statistický úřad. Data o HDP dorazí také pro Německo, eurozónu i USA. Dále nás čeká zasedání Fedu, míra inflace v eurozóně a výsledky německého Ifo indexu. Ten je s tuzemským konjunkturálním průzkumem první událostí v týdenním ekonomickém kalendáři, shrnují analytici Raiffeisenbank David Vagenknecht a Vít Hradil.

Očekáváme zlepšení hlavní složky Ifo indexu z 96,6 na 98,1 bodů. Růst by měl odrážet zrychlující se tempo vakcinace, i když například ve srovnání s USA progres zaostává. Po úterním indexu spotřebitelské důvěry Conference Board, který by za duben měl ukázat další zlepšení o 2,3 bodů (v březnu o 19,3), nás ve středu čeká měnověpolitické zasedání Fedu. Stejně jako v případě jednání ECB minulý týden neočekáváme změnu nastavení měnověpolitických nástrojů včetně úrokových sazeb.

Dle dostupných dat nabrala americká ekonomika v prvním čtvrtletí obrátky, ale zásluhu na tom má z velké části obrovská fiskální podpora. Fed se nechal slyšet, že z hlediska měnové politiky bude směrodatný realizovaný spíše než očekáváný ekonomický vývoj. Za cíl si dal také dosažení plné zaměstnanosti, nicméně zotavení na trhu práce bude v porovnání s oživením ekonomické aktivity pomalejší. Od inflace se čeká svižnější tempo, Fed ale stejně jako ECB již argumentoval, že odchylky inflace směrem nahoru budou dočasné a centrální banku nechají chladnou. Navíc Fed přistoupil k cílování průměrné inflace, což vytváří větší míru tolerance pro odchylky od inflačního cíle. V souhrnu tak Fed nemá s utahováním měnové politiky kam spěchat.

Hlavní události čtvrtečního dne budou německá inflace za duben a americké HDP za první kvartál. Stejně jako v březnu se očekává růst cen v oblasti energií, jelikož sílí efekt nízké srovnávací základny z minulého roku. Nejisté je na druhé straně, do jaké míry se projeví obvyklý sezónní efekt (Velikonoční svátky). Dle konsensu trhu pokračovaly německé spotřebitelské ceny v růstu o 0,5 %, což by znamenalo meziroční růst o 1,9 % oproti březnovým 1,7 %. Výsledek bude předzvěstí pro inflaci v eurozóně, jež bude zveřejněna o den později. Počítáme s meziměsíční inflací na 0,6 % (v březnu 0,7 %) a meziročně na 1,7 % (v březnu 1,3 %).

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat