„Dnešní den zahájí informace o tuzemských maloobchodních tržbách za měsíc březen. Vzhledem k tomu, že ekonomické restrikce v tomto období zůstávaly v platnosti, nelze si dělat naděje na velké zázraky,“ píší k očekávaným ekonomickým událostem dneška analytici Raiffeisenbank Vít Hradil a David Vagenknecht a pokračují:
Tržby podle nás meziměsíčně významněji nenarostou a aktuální výsledek tak bude tažen hlavně efektem nízké srovnávací základny z loňské první vlny uzavírek. Díky ní by tak měl podle nás přijít na oko líbivý růst o 15,8 % meziročně, přičemž zbytek trhu je v tomto názoru s námi za jedno.
V Česku zůstaneme i odpoledne, kdy se koná pravidelné měnověpolitické zasedání České národní banky. Zde podle nás nedojde k žádné úpravě měnových podmínek, budeme ovšem zvědavi na aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Z dřívějších vyjádření zástupců centrální banky plynulo, že nepříznivý epidemický vývoj je tlačil ke zhoršení výhledu pro českou ekonomiku. Tento obrázek ovšem poněkud narušil výsledek českého hrubého domácího produktu z minulého týdne, který ukázal, že si ekonomika tak zle nakonec nevedla. Tento údaj dorazil až po uzávěrce sběru dat pro prognózu ČNB a budeme nás tak zajímat, jak se s touto informací banka popasuje.
Data o maloobchodních tržbách za březen dnes dorazí i z eurozóny. Podobně jako v Česku do nich i zde promluví efekt srovnávací základny, díky kterému se čeká meziroční růst o 9,4 %, na který by stačilo meziměsíční zlepšení o umírněných 1,6 %.
Den uzavřeme pohledem na americký trh práce, kde se v týdnu končícím 1. května čeká 538 tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Pokud se předpoklady naplní, půjde o mírné zlepšení po předchozích 553 tisících. K předpandemickým obvyklým cca 200 tisícům je ovšem stále ještě daleko.