Česká národní banka dnes posedmé v řadě sníží úrokové sazby. Po srpnovém přibrzdění očekáváme opětovný pokles sazeb o standardního čtvrtprocentního bodu na 4,25 %. S podobným scénářem kalkuluje i tuzemský peněžní trh, stejně jako široký analytický koncensus.
Srpnová prognóza sice předpokládá možnost podzimní pauzy, na tu však nyní nedojde. I podle vyjádření centrální bankéřů dále existuje prostor pro nižší úrokové sazby, přičemž makro čísla v posledním měsíci a půl překvapila spíše na proti-inflační notu. Ať již jde o pomalejší růst HDP, nižší mzdovou dynamiku nebo výrazný posun očekávaných eurových sazeb směrem dolů. Z pohled růstu jsou přitom rizika nadále vychýlená negativním směrem, zejména kvůli malátnému výkonu tuzemského průmyslu.
V souladu s prognózou se vyvíjí kurz koruny, který zásadněji nerozhýbalo ani překvapivě razantní snížen úrokových sazeb ze strany amerického Fedu. A jak ostatně konstatoval končící člen bankovní rady Tomáš Holub, redukce sazeb ze strany Fedu a ECB snižuje obavy z prodejních (tudíž pro-inflačních) tlaků.
Na straně druhé, srpnová inflace překvapila vyšší hodnotou, než centrální banka předpokládala – meziročně dosáhla 2,2 % (0,4 p.b. nad prognózou), a to nejen kvůli potravinám, ale i v důsledku vyšší inflace služeb. Právě ta společně s přetrvávajícími zvýšenými inflačními očekáváními může vybízet k opatrnosti. Zvlášť když inflace půjde v nejbližších měsících kvůli odeznívání nižších cen potravin vzhůru a bude atakovat úroveň 3 %.
Celkově ale nejsou argumenty proti poklesu sazeb příliš silné. Úrokové sazby jsou stále relativně vysoko nad neutrální sazbou (odhadujeme v blízkosti 3,50 %) a i pohled na reálné úrokové sazby (ex ante i ex post) ukazuje, že měnová politika ČNB je stále přísná. Proto dnes očekáváme širokou shodu na poklesu sazeb o 25 bazických bodů. Doprovodná komunikace a tisková konference guvernéra Michla by se rovněž měla nést – oproti předešlé jestřábí rétorice – v relativně neutrálním duchu.
Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB