Po solidním květnovém výsledku vykázal tuzemský průmysl nad očekávání silný růst také v červnu. Celková produkce se v meziročním srovnání zvýšila o 0,9 % (vs. očekávání trhu: -0,5 %), totožně jako meziměsíční dynamika. To je na první pohled dobrá zpráva, nicméně pod pokličkou celkových čísel je zjevné, že kondice českého průmyslu rozhodně není oslnivá.
V první řadě zůstává jediným tahounem průmyslové výroby automotive. Ten přidal meziměsíčně k dobru 1,6 % společně s tím, jak pokračuje dokončování předchozích objednávek díky lepší propustnosti dodavatelských řetězců. Svižné oživení v automobilovém sektoru je ostatně viditelné i na zlepšující se bilanci zahraničního průmyslu. Většina průmyslových odvětví je ale v útlumu, přičemž meziroční pokles zažívají například producenti základních kovů, nekovových minerálů nebo těžaři.
Výhledově nelze příliš optimismu vyčíst ani z bilance nových objednávek. Hodnota nových zakázek v porovnání s loňským červnem klesla o 5,8 %, přičemž slabá poptávka je viditelná jak na straně tuzemských, tak i zahraničních odběratelů. To ostatně potvrzují i předstihové ukazatele v čele s indexem PMI a tuzemskými konjunkturálními průzkumy, které již delší dobu malují výrazně pochmurnější obrázek než příchozí tvrdá data – například index PMI indikuje průmyslovou recesi již dvanáct měsíců v řadě. Společně s tím, jak se bude vyčerpávat efekt nedokončené výroby, proto ve druhé půli roku předpokládáme viditelné oslabení průmyslové aktivity.
Tomuto scénáři nakonec nahrává i vývoj v německém průmyslu. Včera zveřejněné výsledky výrazně zaostaly za očekáváním, když průmyslová výroba meziměsíčně propadla o 1,5 %, primárně z důvodu slabého výkonu automotive a stavebnictví. Tradiční růstový motor německé ekonomiky se tak postupně stává jednou z hlavních brzd hospodářského růstu, přičemž ani vyhlídky na zbytek tohoto roku nejsou pozitivní. A to je pochopitelně nepříjemná zpráva nejen pro český průmysl, ale i pro celou ekonomiku, která si zřejmě bude muset na významnější oživení počkat až do příštího roku.
Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB