Bankovní rada ČNB akceleruje pokles úrokových sazeb

cnb_bankovni_rada_01

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání přistoupila k razantnějšímu kroku a úrokové sazby snížila rovnou o 50 bazických bodů. Hlavní úroková sazba tak od 9. února bude nově činit 6,25 %. Cyklus snižování úrokových sazeb ČNB zahájila loni v prosinci a nyní ho akceleruje. Dnešní rozhodnutí ČNB až tak překvapivé nebylo. Snížení sazeb o 50 bodů v dřívějších rozhovorech jasně avizovali někteří centrální bankéři (Frait, Holub) a dnes pro něj hlasovalo šest členů bankovní rady, přičemž jeden člen hlasoval ještě pro výraznější snížení sazeb.

Trochu překvapivé je podle mě to, že si bankovní rada nepočkala na oficiální výsledek lednové spotřebitelské inflace a do výraznějšího snižování sazeb se nepustila až od března. Nejistotu spojenou s lednovým přeceněním zboží a služeb totiž v posledních měsících shodně zmiňovali všichni centrální bankéři. Na druhou stranu předběžná cenová šetření naznačují, že se meziroční růst spotřebitelské inflace v lednu již pravděpodobně dostane pod 3 %.

Předpokládám, že ČNB půjde v první polovině letošního roku s úrokovými sazbami velmi prudce dolů. V případě, že na každém dalším zasedání bankovní rada sníží sazby o 50 bodů, tak by se sazby za první polovinu roku kumulativně snížily o 200 bodů. Rozhodně však nelze vyloučit, že na některém zasedání dojde ke snížení sazeb rovnou o 75 bodů. V souhrnu tak očekávám, že do poloviny roku dojde k souhrnnému snížení sazeb o 200 až 250 bodů. Toto ostatně implikuje i modelově prognóza ČNB (3M PRIBOR), které se však bankovní rada striktně nedrží.

Koruna vůči euru v reakci na snížení sazeb o 50 bodů oslabila nad hladinu 25,10 CZK/EUR, což jsou nejslabší hodnoty české měny od května 2022. Snížení sazeb o 50 bodů bylo již v ceně koruny do velké míry s předstihem započteno, když koruna oslabovala již od konce ledna. Otázkou samozřejmě je, zda je oslabení koruny jen dočasné nebo zda se bude na slabších hodnotách koruna pohybovat po delší dobu (několik týdnů či měsíců). Domnívám se, že druhá možnost je pravděpodobnější a že ve zbytku 1. a po část 2. čtvrtletí se bude koruna nacházet v průměru na slabších hodnotách kolem hranice 25 CZK/EUR.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik Akcenta 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat