Jeden ze dvou vrcholů z pohledu makroekonomických událostí tohoto týdne bude odhalen dnes odpoledne – půjde o americkou inflaci za srpen. Její výsledek sice s velkou pravděpodobností již neovlivní rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách příští týden (měly by zůstat beze změny), ale i tak půjde o velmi důležité číslo, které může trhy rozhýbat.
Srpnové inflační číslo v USA přitom může vyvolat mezi investory rozporuplné pocity, neboť se již druhý měsíc v řadě můžeme dočkat toho, že celková inflace zrychlí a naopak centrální bankou ostře sledovaná jádrová složka (spotřebitelské ceny bez potravin a energií) by měla znovu zpomalit. Zrychlení celkové inflace přitom půjde na vrub růstu cen benzínu, které v USA minulý měsíc poskočily o 7 %. Naopak příznivěji se zřejmě vyvíjely některé dříve problematické položky v rámci jádrové inflace jako např. ceny bydlení (nájemné) či třeba ceny (ojetých) automobilů.
A právě poslední jmenovaná položka se opět může stát pro-inflačním fenoménem. Pokud totiž vedení tří největších amerických automobilek nepřistoupí na mzdové požadavky odborů sdružených ve svazuamerických automobilových dělníků (United Auto Workers), tak v noci ze čtvrtka na pátek může začít stávkovat téměř 150 tisíc dělníků. Asi netřeba vysvětlovat, že by šlo o další negativní nabídkový šok v řadě, který by postihl trh s automobily v situaci, kdy se stále ještě vzpamatovává z doby post-covidové, kdy nedostatek součástek brzdil výrobu a zásoby ojetých vozů v bazarech se povážlivě ztenčily. Navazující růst cen automobilů – především těch ojetých – pak v minulém roce byl jedním z hlavních pro-inflačních faktorů.
V tuto chvíli těžko odhadovat zda k nedohodě mezi vedením automobilek a dělníky skutečně dojde a eventuálně na jak dlouho by práce v továrnách mohly být přerušeny. Na stávce má totiž jen pramalý zájem i prezident Biden, který má skrze Demokratickou stranu k odborům blízko a rok před volbami vůbec nepotřebuje domácí eskalace tohoto typu. Nicméně pokud však ke stávce opravdu dojde, tak je třeba počítat s tím, že ji v situaci stále zahřáté americké ekonomiky centrální bankéři z Fedu mohou interpretovat jako dodatečný proinflační impuls, který je udrží v jestřábím módu déle než za jinak stejných okolností.
Autorem textu je Jan Čermák, analytik ČSOB