Poradenská společnost Dun & Bradstreet snížila celkové hodnocení rizik Německa v kategorii mírného rizika z DB3a na DB3b se zhoršujícím se výhledem. Důvodem jsou stupňující se obavy ohledně stavu země, riziko recese a vážné problémy s udržením dynamiky hospodářského růstu, přičemž vyhlídkám na růst brání strukturální problémy.
Vzhledem k předpokládanému poklesu ekonomiky o 0,2 % v roce 2024 lze v Německu očekávat zvýšený počet firemních bankrotů.
Největší evropská ekonomika a český nejvýznamnější obchodní partner čelí problémům spojeným s volatilními cenami energie, vysokým mzdám, nedostatku pracovní síly, geopolitickým nejistotám a křehkému výhledu poptávky v eurozóně. Zatímco výhled politického prostředí se podle analýzy Dun & Bradstreet změnil ze „zhoršujícího se“ na „stabilní“, rating krátkodobého ekonomického výhledu byl v kategorii vysokého rizika snížen z DB5a na DB5b se zhoršujícím se výhledem. Podle očekávání Dun & Bradstreet by mohla hospodářská aktivita země v druhé polovině roku výrazně zpomalit.
Vzhledem k předpokládanému poklesu ekonomiky o 0,2 % v roce 2024 lze v Německu očekávat zvýšený počet firemních bankrotů. Podniky mohou čelit problémům se splácením úvěrů, což povede ke vzniku potenciálního nárůstu nesplácených úvěrů. Počet insolvencí v Německu aktuálně roste, i když pomalým tempem. Počet bankrotů zůstane zvýšený, protože firmy se potýkají s nízkou poptávkou a vysokými náklady na půjčky.
Dodavatelské řetězce v zemi se stále potýkají s narušením v důsledku přetrvávajícího geopolitického napětí, které pramení zejména z Rusko-ukrajinského konfliktu, přičemž firmy se potýkají s obtížemi při získávání surovin, zejména v energetice a zpracovatelském průmyslu.
Tržní prostředí v Německu je ovlivňováno poklesem ekonomiky, nízkou důvěrou spotřebitelů a výkonnostními rozdíly v jednotlivých odvětvových. Zajímavý růstový potenciál může nabídnout zejména technologický sektor a sektor obnovitelných zdrojů.
Německo čelí jednomu z nejvýznamnějších demografických posunů v Evropě. Do roku 2035 bude téměř čtvrtina jeho populace tvořit starší 67 let, což sníží počet obyvatel v produktivním věku až o pět milionů.
Současně došlo ke snížení odhadů růstu pro roky 2024 i 2025. Domácí spotřeba zůstává utlumená a Německo čelí pomalejší exportní poptávce ze strany obchodních partner§, včetně USA, Spojeného království, pevninské Číny a Evropy. Konkurenční nevýhodou výrobního segmentu jsou vysoké ceny energií a vysoké mzdy.
Jako „zhoršující se“ hodnotí Dun & Bradstreet dlouhodobý ekonomický potenciál Německa. Země se potýká se strukturálními překážkami hospodářského oživení. Vláda se sice snaží některé z těchto problémů řešit, nicméně Německo má před sebou ještě dlouhou cestu, než získá zpět svou tradiční ekonomickou sílu. Mezi problémy patří stárnutí obyvatelstva, nedostatek kvalifikovaných pracovníků, pokles počtu obyvatel v produktivním věku, nízké investice, archaická byrokracie a nedostatek pracovních sil.
Německo čelí jednomu z nejvýznamnějších demografických posunů v Evropě. Do roku 2035 bude téměř čtvrtina jeho populace tvořit starší 67 let, což sníží počet obyvatel v produktivním věku až o pět milionů. Tento trend omezuje růst pracovní síly, staví na důchodové systémy a zvyšuje poptávku po zdravotnických službách. Bez zvýšení imigrace nebo inovací zvyšujících produktivitu bude stárnoucí populace jen těžko držet krok s vývojem.