Týden s korunou: říjen na devizových trzích pokračuje v nerozhodném směru

the-value-of-the-g13d87d0fa_1280

Minulý týden, podobně jako předminulý týden, probíhalo obchodování na devizovém trhu s korunou spíše v nerozhodném směru. Po počátečním rychlém oslabení koruny na začátku měsíce, kdy trh reagoval na zvýšené geopolitické napětí odklonem od rizikovějších menších měn, došlo prozatím ke stabilizaci, a dokonce už i k mírnému posílení české měny.

Na základě analýzy technických indikátorů se zdá, že tlak na další zisky eura slábne, což pomáhá udržovat větší stabilitu a může otevírat prostor pro případné mírné posílení koruny v dalších dnech.

Dále posiluje americký dolar, a to jak vůči koruně, tak vůči euru, čemuž kromě geopolitiky pomohlo i uvolnění měnové politiky ECB v minulém týdnu.

V tuto chvíli je však třeba zachovat zvýšenou opatrnost, jelikož míra rizika eskalace konfliktu na Blízkém východě je stále nezanedbatelná, což potvrzují i uniklé informace bezpečnostních složek USA o chystaném odvetném útoku Izraele na cíle v Íránu.

Naopak dále posiluje americký dolar, a to jak vůči koruně, tak vůči euru, čemuž kromě geopolitiky pomohlo i uvolnění měnové politiky ECB v minulém týdnu. Ta na čtvrtečním zasedání v souladu s naším i tržním očekáváním rozhodla o snížení úrokových sazeb o 25 bb, hlavní sazba pro refinanční operace tak s týdenním zpožděním poklesne na 3,40 %.

Z následné tiskové konference vyplynulo, že ECB hodnotí kladně probíhající dezinflační proces, zároveň však ze slov prezidentky Christine Lagardové bylo patrné i znepokojení nad širokou škálou překvapivě zhoršujících se indikátorů ekonomické situace, které odhalují přetrvávající výzvy eurozóny navzdory očekávanému návratu na rychlejší růstovou trajektorii.

Takový vývoj podporuje naše očekávání ohledně dalšího měnově-politického vývoje, kdy očekáváme snížení úrokových sazeb o 25 bb i na posledním letošním zasedání ECB v prosinci a následné snižování ve stejném rozsahu po kvartálech v příštím roce.

I na devizových trzích je současná nerozhodnost opodstatněná a investoři spíše vyčkávají na další signály, které mohou potenciálně opět zahýbat kurzy v nečekaných směrech.

Tento týden budou investoři sledovat setkání světových finančních leadrů v rámci výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, kde nejen z úst představitelů hlavních centrálních bank mohou zaznít důležité signály pro další vývoj na trzích. Ve středoevropském regionu bude hrát důležitou roli zítřejší zasedání maďarské centrální banky, která by podle naší i tržní prognózy měla tentokrát ponechat úrokové sazby beze změny.

Opatrný přístup v Maďarsku by byl nejen v souladu se škálou rizik na hospodářské úrovni, ale očekáváme také, že centrální banka zohlední i prudké oslabení směnného kurzu forintu od konce září. Z ostatních dat upozorníme na indikátory kondice zpracovatelského průmyslu (PMI), které budou zveřejněny v Německu, v eurozóně i v USA, přičemž obrat k růstu trh neočekává ani v jednom případě. Světová ekonomika je nyní vystavována nejrůznějším tlakům, což navíc zvyšuje míru makroekonomické nejistoty.

Pohledem na průzkumy agentury Reuters v posledních týdnech je patrné, že nyní ve vyšší míře dochází k tzv. výjimečným překvapením, kdy skutečné výsledky končí zcela mimo množinu analytických odhadů. Domníváme se proto, že i na devizových trzích je současná nerozhodnost opodstatněná a investoři spíše vyčkávají na další signály, které mohou potenciálně opět zahýbat kurzy v nečekaných směrech.


Autorem textu je Vít Mikušek, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat