Nálada v tuzemsku mezi spotřebiteli poklesla, v průmyslu naopak vzrostla

_1495f46d-9d65-48fe-81ca-8e813dafaa67

Nový týden odstartovaly výsledky konjunkturálního průzkumu v ČR za červen. Důvěra mezi spotřebiteli druhý měsíc v řadě poklesla, tentokrát z 101,6 bodů na 101 bodů. Zůstává tak sice nad dlouhodobým průměrem, ale zvýšil se počet respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice.

Spotřebitele mohlo vyděsit zvýšení inflace z únorových a březnových 2 % na dubnových 2,9 %, přičemž květen přinesl jen mírnou korekci na 2,6 %. Zároveň došlo k revizi odhadu růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí směrem níže. Na druhé straně důvěra mezi podnikateli se zvýšila (o 2 body), a to zejména v oblasti průmyslu (o 4,3 bodů), kde se očekává v následujících třech měsících mírné navýšení tempa růstu výroby.

Včera byly zveřejněny také výsledky červnového průzkumu instituce Ifo v Německu, které byly spíše zklamáním. Index důvěry podnikatelů překvapivě poklesl z květnových 89,3 bodů na 88,6 bodů, přičemž trh očekával mírný nárůst na 89,6 bodů. Hodnocení současné situace zůstalo na stejné úrovni jako v květnu (88,3 bodů), ale index očekávání poklesl z 90,3 bodů na 89,0 bodů, ačkoli se predikovalo mírné zvýšení (90,7 bodů).

Bylo to první snížení v rámci tohoto roku, které bylo dáno zejména zhoršením nálady ve zpracovatelském průmyslu v důsledku nižšího množství nových objednávek. Zároveň je automobilkami negativně vnímáno možné uvalení dovozních cel na tento artikl a vypuknutí obchodní války mezi Evropskou unií a Čínou.

Také maloobchodnímu sektoru se příliš nedaří i přes obnovený růst reálných mezd. Naopak vyšší kupní síla domácností má pozitivní dopad na oblast služeb, kde zvláště v případě hotelnictví došlo ke zlepšení výhledu ve druhé polovině letošního roku.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat