Obavy z nezaměstnanosti přetrvávají, roste ale ochota pracovat v jiném oboru

stem nez
Míra nezaměstnanosti se stále drží na relativně nízkých hodnotách, přesto mělo v květnu 2024 podle výzkumu STEM obavu z nezaměstnanosti 39 % osob v produktivním věku. Nezaměstnanosti se mnohem častěji obávají lidé v předdůchodovém věku a lidé, kteří jsou špatně finančně zajištění nebo chudí.
V případě hrozící nezaměstnanosti je 59% Čechů a Češek ochotno pracovat za nižší mzdu. Kateřina Duspivová, analytička STEM, k tomu doplňuje: „Řada lidí nechce akceptovat nižší mzdu, protože si tento krok nemůže dovolit – finanční situace českých domácností se totiž v posledních letech nevyvíjela moc příznivě. Z dlouhodobého hlediska lze ale za pozitivní zprávu považovat zjištění, že 89 % Čechů a Češek je v případě hrozící nezaměstnanosti ochotno pracovat v jiném oboru. Toho bychom měli v době nástupu umělé inteligence využít.“

Výsledky výzkumu jsou dostupné v interaktivní aplikaci (zde).

Obecná míra nezaměstnanosti dosáhla v dubnu 2024 úrovně 2,8 %, což byla stejná hodnota jako v dubnu předchozího roku. Na konci dubna 2024 činil počet uchazečů o zaměstnání registrovaných na Úřadech práce necelých 280 tis. osob.

Počet registrovaných nezaměstnaných sice oproti lednu 2024 poklesl o více než 15 tis. osob, přesto je však letošní dubnový počet registrovaných nezaměstnaných o 18 tis. osob vyšší než ve stejném období předchozího roku. I přes mírné zvýšení uvedených hodnot se však míra nezaměstnanosti i počet nezaměstnaných stále drží na nižších historických hodnotách.

Jak se v této situaci změnily obavy Čechů a Češek v produktivním věku z nezaměstnanosti? Podle výsledků květnového průzkumu STEM má obavy z nezaměstnanosti 39 % osob, přičemž necelá polovina z nich vyjádřila silné obavy. Postoje obyvatel ČR k nezaměstnanosti odpovídají do velké míry aktuálnímu socio-ekonomickému vývoji na národní i globální úrovni.

Mezi lidmi v ČR tak stále rezonují pesimistické scénáře týkající se vývoje na trhu práce, nicméně míra obav zaznamenaná v květnu 2024 je v historickém srovnání na jedné z nejnižších úrovní. Tento výsledek však v žádném případě neznamená, že bychom měli rezignovat na snahy směřující ke snižování nezaměstnanosti.

Výsledky květnového průzkumu TRENDY neziskového ústavu STEM dále ukazují, že se nezaměstnanosti častěji obávají lidé v předdůchodovém věku. Ve skupině 45‑59letých osob vyjádřilo obavy z nezaměstnanosti 43 % osob, což bylo o 3 p.b. více než v nejmladší věkové skupině (18‑29letých) a o 8 p.b. více než v nejstarší věkové skupině (60letých a starších). Z obrázku je jasně patrné, že s odchodem do důchodu obavy z nezaměstnanosti prudce klesají.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat