Česká průmyslová produkce během října meziročně vzrostla, kdy po očištění o dva pracovní dny navíc dosáhla růstu o 1,9 % (+8,0 % bez očištění). Náš odhad stejně jako medián analytiků počítal se slabším výsledkem poblíž meziroční stagnace. Pozitivně se dle očekávání projevilo oživení v automotive, kdy kombinace nižší srovnávací základny a problémů v předcházejících měsících vedla k meziročnímu růstu produkce v tomto odvětví o více jak 20 %. Meziměsíčně průmyslová produkce rostla o 2,8 %.
Opět se potvrzuje, že výsledek české průmyslové produkce je silně ovlivněn jedním sektorem a celkové číslo nereprezentuje situaci napříč výrobou, kdy více jak polovina ze sledovaných odvětví se meziročně nachází v červených číslech.
Zásadní dopad automobilového sektoru je pak potvrzen i na meziročním rozkladu. Do necelého 2% meziročního růstu přispěl automotive více jak čtyřmi procentní body. V září byl přitom příspěvek mírně negativní. Opět se tak potvrzuje, že výsledek české průmyslové produkce je silně ovlivněn jedním sektorem a celkové číslo nereprezentuje situaci napříč výrobou, kdy více jak polovina ze sledovaných odvětví se meziročně nachází v červených číslech. Proti předcházejícímu měsíci je ale počet „záporných“ sektorů nižší a lze sledovat pomalé oživení v souladu s informacemi, které poskytují některé předstihové ukazatele.
Z pohledu nových zakázek pokračuje meziroční pokles, který trvá již půl roku, i zde ale během října nedocházelo k dalšímu prohlubování. Hodnota nových zakázek (v běžných cenách) poklesla meziročně o 4,0 % (-5,2 % v září), přičemž větší pokles byl opět zaznamenán u zakázek ze zahraničí (-4,8 %). I zde ale existují výrazné rozdíly mezi sektory, kdy v automotive hodnota zakázek vzrostla, naopak v některých více energeticky náročných sektorech došlo k poklesu o více jak 20 %.
Ve vztahu k trhu práce je zajímavý výraznější meziroční nárůst mezd v průmyslu, a to o 9,8 % (+7,2 % v září). Z pohledu měnové politiky by mohlo jít o faktor vedoucí k větší opatrnosti centrální banky. Měsíční vývoj ale bývá často volatilní a pro prosincové zasedání patrně tato informace nebude mít větší váhu. Počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o 2,2 %, stejně jako v září.
Říjnový výsledek přinesl očekávanou vzpruhu, která ale patrně nebude potvrzena v závěrečných měsících letošního roku. V původním odhadu jsme počítali s celoroční stagnací průmyslové produkce, s možností mírně kladného výsledku. Vývoj po deseti měsících letošního roku ale ukazuje, že výsledek patrně bude mírně záporný, okolo -0,5 %. V příštím roce očekáváme spíše pomalejší oživení, v okolí +2,5 %.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank