Minulý týden představovalo hlavní událost z pohledu domácí měny zasedání České národní banky. Ta podle očekávání nezměnila sazby a informace o jednomyslném rozhodnutí vedla k mírnému posílení koruny. Celkové vyznění ale bylo v souladu s očekáváním trhu, a i přes některé více jestřábí komentáře guvernéra Michla („…většina bankovní rady plánuje držet sazby na vyšších úrovních, než naznačuje základní scénář prognózy“) zůstaly pro listopadové a prosincové zasedání všechny možnosti otevřené.
Guvernér Michl zároveň potvrdil, že bankovní rada otevřela téma snižování sazeb, a to zejména z pohledu dlouhodobější strategie. Tento pátek zveřejňované zápisky za zasedání tak mohou přinést na měnový trh určitou volatilitu, byť je nepravděpodobné, že by nabízely výrazněji konkrétnější pohled, než který zazněl na tiskové konferenci.
Z globálního dění pak měnový trh ovlivnila především zářijová míra inflace v eurozóně, kdy nečekaně nižší výsledek celkové i jádrové inflace utvrdil trh v očekávání, že sazby již v letošním roce dále neporostou. Z pohledu měnové politiky se tak euro podpory již nedočká, díky čemuž i nadále setrvává pod hranicí 1,06 EUR/USD.
Tento týden vychází minimum tuzemských dat, kdy alespoň kosmeticky má šanci kurz koruny ovlivnit páteční výsledek maloobchodních tržeb. I přes postupné zlepšování ale očekáváme setrvání v meziročně záporných hodnotách. Více tak paradoxně domácí měnu může ovlivnit dění v sousedním Polsku, kde ve středu zasedá centrální banka.
Po nečekaném snížení sazeb o 75bb na posledním zasedání jsou odhady rozprostřené napříč spektrem (od -75bb po stabilitu), kdy medián trhu předpokládá další snížení, tentokrát o 25bb. Odchýlení od této hodnoty by s největší pravděpodobností stejně jako naposledy dopadlo nejen na polský zlotý, ale i další měny v regionu včetně české koruny.
Z USA pak v závěru týdne dorazí měsíční data z trhu práce, které budou představovat důležitou informaci pro listopadové zasedání americké centrální banky. Výrazně silnější výsledek by mohl navýšit sázky na zvýšení sazeb ze strany Fedu, což by patrně podpořilo dolar vůči euru, a ještě více prohloubilo oslabování koruny vůči dolaru.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank