Poté, co v červnu meziroční spotřebitelská inflace poprvé od ledna 2022 zamířila pod 10 %, došlo v červenci k dalšímu zvolnění meziročního tempa a to na 8,8 %. ČNB pro červenec prognózovala 8,9 % r/r. V červenci oproti červnu spotřebitelské ceny vzrosty o 0,5 %.
V meziměsíčním srovnání k růstu cenové hladiny přispíval primárně oddíl rekreace a kultura, když rostly sezónní ceny dovolených s komplexními službami (22,8 %). Jedná se o klasický sezonní vzorec, kdy se během léta výrazně zvyšuje poptávka pod dovolených.
Ruku v ruce s dovolenými došlo ke zdražení i v restauracích o 0,6 %. Rostly rovněž ceny pohonných hmot, ceny nájemného z bytu či elektřina. Pozitivní naopak je, že v červenci poklesly ceny potravin, a to především zeleniny a ovoce, což je opět sezónní záležitost.
V meziročním srovnání v červenci růst cenové hladiny zvolnil na zmiňovaných 8,8 %, což byl především efekt velmi vysoké statistické základny z loňského července.
Hlavními zdroji růstu meziroční inflace v červenci zůstaly oddíly bydlení s energiemi a potraviny, které se dohromady podílely na růstu inflace z necelých dvou třetin. Meziroční tempo inflace však v posledních měsících jak u potravin, tak u bydlení s energiemi významně zpomaluje.
V červenci rovněž meziročně opět poklesly ceny pohonných hmot. K dalšímu zvolnění meziroční cenové dynamiky došlo v červenci u imputovaného nájemného (již jen 0,9 %). Ceny služeb v červenci vzrostly o 7,6 % a ceny zboží o 9,5 %.
Meziroční dynamika spotřebitelské inflace bude zpomalovat i v nejbližších měsících. Dopad srpnového zvýšení spotřební daně z nafty do inflace bude vzhledem k váze nafty ve spotřebním koši zanedbatelný. Ve 4. čtvrtletí meziroční tempo inflace dočasně vzroste s ohledem na tzv. Úsporný tarif (efekt přechodně nižší statistické základny z loňského 4. čtvrtletí). Vzhledem k vývoji cen zemědělských výrobců se uzavírá i prostor pro zdražování potravin.
Anualizovaná meziměsíční dynamika jádrové inflace naznačuje, že sestoupení k 2 % inflačnímu cíli ČNB je v příštím roce pravděpodobné. V souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat kolem 11 %.
Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák