Nové úvěry udržují nadějné tempo růstu

Mastercard

Bilanční suma českého bankovního sektoru ke konci června poprvé přesáhla magickou hodnotu 10 bilionů Kč. Konečná suma 10 030 mld. Kč je o 1,3 % vyšší než na konci května a o 3,8 % vyšší při meziročním srovnání. Na červnovém růstu se z naprosté většiny podílely vklady a úvěry u úvěrových institucí (+66 mld. Kč m/m) a u centrálních bank (+37 mld. Kč m/m).

Celkové vklady vzrostly v průběhu června o 1,3 % a uzavřely první pololetí roku na hodnotě 6 832 mld. Kč. V meziročním srovnání jsou vklady vyšší o 7,7 %. Do červnového růstu významně zasáhly vklady vládních institucí s přírůstkem 112 mld. Kč (+12,8 % m/m). Naopak na svém objemu ubraly vklady nefinančních podniků (-0,9 % m/m) a nerezidentů (-5,9 % m/m).

Není to nijak překvapivé, neboť konec června je tradičním termínem odvodu daně z příjmů právnických osob. Vklady obyvatelstva vzrostly sice rychleji než v květnu, přesto jen mírně o 0,7 % meziměsíčně. Tento vývoj vkladů se adekvátně promítl i do tzv. nad-vkladů, jejichž celková suma lehce poklesla pod 460 mld. Kč, právě díky úbytku vkladů firemních. Přesto je na grafu stále jasně vidět, jak obrovská suma finančních prostředků zůstává k dispozici na bankovních účtech.

Celkové úvěry udržely v červnu stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci, tedy 0,4 % meziměsíčně, a v polovině roku tak dosáhly konečné hodnoty 4 206 mld. Kč. Meziroční tempo růstu sice mírně zpomalilo na 6,3 %, přesto je to vzhledem k dosavadnímu makroekonomickému vývoji překvapivě vysoká hodnota. Celkové úvěry nefinančním podnikům v červnu vzrostly o 0,7 % meziměsíčně a růst můžeme očekávat i v dalším období. V červnu firmy uzavřely nové úvěrové smlouvy v objemu 64 mld. Kč, přičemž srovnatelnou hodnotu jsme naposledy viděli v září loňského roku.

Přesto je pololetní produkce nových úvěrů v meziročním srovnání nižší o 35 %, a to díky poklesu jak korunových (-45 % r/r), tak eurových úvěrů (-20 % r/r). Celkový objem úvěrů domácnostem vzrostl v červnu jen mírně o 0,4 % a meziroční tempo zpomalilo na 5,3 %. I když se zdá, že hypoteční úvěry mají své nejhorší období za sebou a každý měsíc se nová produkce lehce zvyšuje, je výsledek prvního pololetí o 53 % slabší než vloni. Naopak spotřebitelské úvěry udržují stabilní tempo růstu a ve srovnání s prvním pololetím loňského roku byla jejich letošní produkce o 2,5 % vyšší.


Autorem textu je Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat